У досить незвичному форматі ведення розвідки в умовах урбанізованої місцевості відбулось практичне заняття курсантів третього курсу факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та спеціального призначення Військової академії (м. Одеса).
Заняття відбувалось у так званому Killhouse – пейнтбольному полігоні, що імітує двоповерхову будівлю з різноманітними приміщеннями. Будівля являє собою окремі дерев’яні профілі, які відтворюють житлові й технічні приміщення. По периметру першого поверху розташовані вікна, двері. Усередині приміщення декілька сходинок, що ведуть на другий поверх. Там вузенькі переходи від однієї балки до іншої.
Керівник заняття визначив завдання: провести розвідку та зачистку будівлі. Курсантів розділили на три групи. Перша і друга, взаємодіючи за допомогою засобів зв’язку, з різних боків заходять в будівлю. Розподілені на “двійки” і “трійки”, майбутні розвідники повинні уважно оглянути кожне приміщення, водночас, страхуючи один одного, вони постійно мають контролювати свій сектор території будівлі. Завдання третьої групи – під виглядом диверсантів приховано розташуватися на кожному поверсі та створювати засідки і полювати на тих, хто веде “зачистку” будівлі.
Заняття нагадує гру в шахи. Від правильно або неправильно зробленого кожного ходу залежить успіх усієї операції. І якщо в навчальному бою помилка виллється у влучання кольорового маркера – кульки з фарбою, то в реальному – коштуватиме життя. Тому курсанти намагаються діяти обачно, враховуючи всі можливі хитрощі противника.
Під час практичного заняття курсанти відпрацювали злагодженість дій у складі мобільних груп та їхню взаємодію з іншими “трійками” (наведення на ціль, сигнали руками, дії під час зачистки об’єктів тощо). Для прикладу, пересування східцями, яке здається на перший погляд зовсім не складним у звичайних умовах, в умовах бою у будівлі має зовсім інший вигляд. Розвідник рухається повільно вздовж стіни, практично навприсядки, тримаючи на витягнутих руках перед собою зброю. Це дуже виснажує і потребує від військового відмінної фізичної підготовки.
Керівники занять уважно оцінювали дії кожного курсанта, враховуючи швидкість і правильність пересування, прицільність влучань у противника, а також вміння уникати засідок.
Слід зауважити, що цей навчальний полігон у 2014 році допомогли створити одеські волонтери. Як розповів один з інструкторів полігону, громадський активіст Валерій Начвінов, на початку війни цей “кіллхауз” відіграв значну роль у підготовці одеситів, які були призвані до лав ЗС України за мобілізацією.
– Більшість тих, хто вирушав тоді на фронт, не мали навіть загальної військової підготовки, – згадує Валерій. – Тож наші інструктори намагалися навчати людей хоча б першим азам військової справи: правилам поводження зі зброєю, спостереженням за противником, заходам безпеки в різних умовах бою. Одне слово, навчали наших захисників, як здолати ворога і вижити на війні.
Наразі акценти щодо використання цього полігону дещо змінилися. У рамках навчального процесу допомагаємо вдосконалювати спеціальну підготовку курсантів Військової академії, співробітників поліції, СБУ та інших силових структур.
Олександр Кіндсфатер