Україна захищає світ
00
00
00

ЗМІ про нас

У Києві урочисто відкрили сквер імені Героя України Максима Шаповала та пам’ятник усім воєнним розвідникам

27 червня 2021 року/інформаційне агентство Міністерства оборони України “Армія Inform”

У Києві урочисто відкрили сквер імені Героя України Максима Шаповала та пам’ятник усім воєнним розвідникамЗадовго до початку урочистостей у сквері на Повітрофлотському проспекті зібралися десятки жителів Києва і гості з усіх куточків країни, представники розвідувальних та інших військових підрозділів. Вшанували пам’ять Героя України Максима Шаповала Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Руслан Хомчак, начальник Генерального штабу ЗС України генерал-лейтенант Сергій Корнійчук, а також заступник Міністра оборони України Ігор Халімон.

Генерал-майор Максим Шаповал – командир надсекретної групи спеціального призначення Головного управління розвідки, досвідчений воїн, який брав участь і в миротворчих, і в спеціальних операціях, зокрема очолював групу, яка в травні 2014 року звільняла Донецький аеропорт. Життя воїна обірвалося чотири роки тому, 27 червня 2017 року, коли російські терористи підірвали його автомобіль у Солом’янському районі Києва.

Ігор Халімон зазначив, що сьогоднішня урочиста подія символічна і сумна водночас, адже 27 червня — день загибелі Максима Шаповала.

Максим Шаповал на війні з перших днів: брав участь у звільненні багатьох українських населених пунктів, самовіддано бився за Савур-Могилу, керував іншими складними розвідувально-бойовими операціями.

– Він завжди був на найскладніших напрямках у районі АТО, – сказав Ігор Халімон. — І коли ворог не зміг дістати українського героя на передовій, то вдався до підлого теракту у мирному місті.

Звання Героя України командиру спеціального загону воєнної розвідки Максиму Шаповалу присвоїли 7 вересня 2017 року. Орден “Золота Зірка” переданий родині загиблого розвідника.

Заступник Міністра оборони України окремо подякував автору пам’ятного знаку, народному художнику України Миколі Білику та висловив упевненість, що пам’ятник завжди нагадуватиме про мужніх, сміливих, дієвих, сильних духом із залізною волею воєнних розвідників.

– Лише відважним судилося стати безсмертними, – сказав Ігор Халімон.

Зі словами вдячності до авторів пам’ятника та організаторів вшанування героїв-розвідників до присутніх звернувся перший заступник начальник ГУР МОУ генерал-лейтенант Олег Іващенко, який зазначив, що Максим Шаповал здійснив свій подвиг недарма – саме такими вчинками створюється краще майбутнє для наших дітей та України.

Прессекретар ГУР МОУ Микола Красний у коментарі для АрміяInform підкреслив, що сквер, названий на честь героя, та пам’ятник відкриті за ініціативи місцевої громади.

– Насамперед це саме народна шана, вдячність і пам’ять, – сказав Микола Красний. – Це перший подібний пам’ятник в Україні. Є скромні пам’ятні знаки на території закритих військових містечок, наприклад, в окремих розвідувальних батальйонах. Але подібний – у центрі столиці, відкритий для громадськості – перший.

Київський міський голова Віталій Кличко, виступаючи перед організаторами та гостями заходу, подякував матері Максима Шаповала, Наталії Леонідівні, за виховання героїчного сина: “Завдяки його подвигу, ми живимо далі, намагаючись змінити країну на краще”, – сказав мер столиці.

Теплі слова про воєнних розвідників, які, як й інші захисники України, не шкодують свого життя у боротьбі з ворогом, висловили й інші промовці: представники територіальної громади Солом’янського району, депутати Київської міської ради, громадські діячі та активісти.

– Подвиг Максима Шаповала та його побратимів увійде до пантеону українського лицарства, – сказав представник територіальної громади Солом’янського району, ветеран АТО Володимир Назаренко. – А наш обов’язок перед ними та іншими, хто сотні років здобував українську незалежність – захистити, зберегти і передати наступним поколінням незалежну українську державу і вільну українську націю.

Після урочистого відкриття пам’ятного знаку та виступів чин освячення пам’ятника в сквері імені Героя України Максима Шаповала провів голова синодального управління військового духовенства митрополит Іоанн.

Побратими генерал-майора Шаповала, співслужбовці, представники оборонного відомства та інші присутні поклали до нововідкритого пам’ятника квіти. Заходи вшанування подвигу воєнних розвідників завершилися урочистим маршем.

Під час урочистостей Герой України, легендарний “Сумрак”, генерал-майор Ігор Гордійчук у бесіді з кореспондентом АрміяInform сказав, що для нього було честю отримати запрошення на церемонію вшанування бойового побратима. Із сумом він замітив, що Максим Шаповал виходив живим із багатьох дуже-дуже складних ситуацій, але загинув у терористичному акті московської кегебешної машини.

– Ми робимо все, щоби пам’ять про нього залишилася, – розповів начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна генерал Гордійчук. – На його професіоналізмі та подвигу зросло нове покоління захисників України, на його прикладі ми виховуємо нині наших ліцеїстів.

Ігор Гордійчук був знайомий із Шаповалом “до війни, на війні, і після війни”. Він згадав, що у 2014 році одиниці були настільки вмотивованими, як він, і мало хто був настільки підготовленим професійно.

– Наша мета – зробити так, щоби його справа жила, – сказав Ігор Гордійчук. – А він назавжди залишиться живим у наших серцях…