Україна захищає світ
00
00
00

ЗМІ про нас

“Суспільство росії свідомо готують до сприйняття нової реальності”, – начальник ГУР МО України Кирило Буданов про зміни у пропаганді кремля

20 червня 2023 року”/ марафон “Єдині новини”

“Суспільство росії свідомо готують до сприйняття нової реальності”,  – начальник ГУР МО України Кирило Буданов про зміни у пропаганді кремляПов’язані з ядерним шантажем росії безпекові загрози та виклики, невідомі раніше деталі воєнного злочину рф на Каховській ГЕС та суть різких поворотів московської пропаганди – 20 червня 2023 року в ефірі національного марафону “Єдині новини” на актуальні й гострі питання порядку денного відповів начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов.

- Відразу представляємо нашого співрозмовника, це Кирило Буданов, генерал-майор, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Вітаємо Вас!

- Вітаю Вас!

- Варто відзначити, що ми нарешті бачимо пана Кирила перед собою, тому що певні такі фейки російської пропаганди стверджували, що Ви, пане Кирило, знаходитесь деінде, можливо, в іншій країні. Все з Вами ок. Бачимо перед собою живого і здорового. І це важливо відзначити. І з цього почнемо. Але ще кілька тем важливих обговоримо. Почнімо з Каховської ГЕС. В інфопросторі досить тривалий час, особливо в іноземних ЗМІ, обговорювались питання ― як до цього дійшло та чи причетні до цього росіяни? Що Ви можете сказати про цей терористичний акт? Чи є зараз більше інформації щодо цього?

- На жаль, досить таки сумне питання, тому що катастрофа вже відбулась. Все що можу сказати ― це штучна техногенна катастрофа, терористичний акт і акт екоциду, здійснений свідомо російською федерацією.

Всі плітки чи версії іншого розвитку подій ― це все не відповідає дійсності. Є багато фактів, які прямо показують, як все це відбувалося. Найцікавіше, що за півгодини по радіомережі вийшли на підрозділ, який знаходився на Каховській ГЕС, і сказали дуже швидко зібратися і покинути цю територію.

В цей же час прибула група спеціального призначення, і після цього відбулося те, що відбулося. Є цікавий ще один факт: всі підрозділи російських окупаційних військ, які знаходились поряд, насправді не знали про те, що ця акція відбудеться. І ця подія застала їх зненацька так само, як і всіх інших.

- Чи можна говорити про деталі? Уже вийшли розслідування New York Times, і вчора західні медіа опублікували фото машини. Чи можете Ви зараз говорити про деталі чи треба чекати якихось офіційних висновків?

- Це все зараз закрита інформація, проте я вам абсолютно відверто кажу: за півгодини був чітко зафіксований вихід в ефір радіомережі до підрозділу, що знаходився на Каховській ГЕС, з чіткою командою ― негайно евакуюватися з цієї території. Далі був підхід групи: одна з автівок, про яку згадали, насправді належить їм. Далі вже відбулося те, що відбулося. Це абсолютно свідома дія. Ніякого там двоякого трактування бути не може.

- Тема, яка незмінно піднімається з Каховською ГЕС, ― це ЗАЕС. Чи є там загроза підриву з боку окупантів?

- На жаль, станом на зараз певна загроза існує. Ще раз кажу ― певна, тому що, перш за все, ЗАЕС перебуває під тимчасовим контролем окупаційних військ. Правда в тому, що, знищивши греблю, вони зруйнували нормальний доступ води до охолоджувачів, які працюють на Запорізькій АЕС. Це перше. А друге, найстрашніше: Запорізька АЕС була додатково замінована. Замінований саме охолоджувач. Якщо вони виведуть його з ладу шляхом підриву, то велика вірогідність того, що будуть значні проблеми.

- Так само ми чули заяву президента Джо Байдена, про те що росіяни можуть застосувати ядерну зброю, він відповідав журналістам, власне, ця фраза пролунала. Чи пов’язували б Ви оцю таку відповідь з тим що відбувається на ЗАЕС?

- Особисто я не пов’язував би. Вважаю, що ці фактори між собою не зв’язані абсолютно ніяк. І ми тут з вами говоримо про різні речі. Ризик застосування ядерної зброї і штучна техногенна катастрофа ― це трошки різні речі.

- Давайте поговоримо про ситуацію в Криму. Напередодні там був замах на окупанта чи колаборанта. Як так відбувається?

- Цілком нормально відбувається. Ніхто забутим не залишиться.

- А те, що ми маємо певні донесення про те, що вимикають світло, та інші речі техногенного характеру, які відбуваються на території півострова: склади вибухають. Це системність? Як це оцінити?

- Знаєте, як казали в старовинному прислів’ї: “Що посієш – те й пожнеш.” Росіяни самі винні в тому, що у них по всій території російської федерації відбуваються якісь дивні речі. При чому давайте проведемо дуже такий простий аналіз і невелику хронологію. До того, як росія почала свої агресивні дії – нічого не відбувалося.

- Це абсолютно закономірно. Ви на цьому наголошуєте. Ми вже сьогодні згадали про те, що відбувається у російському інформаційному просторі, і те, що Вас там нібито ховали. З’явилась величезна кількість реакцій вже з українського боку, в українських соцмережах. Не знаю, чи Ви бачили, чи Вам було до того, але в цілому ― як Ви реагуєте на появу такого фейку? Чому він з’явився зараз? Можливо, це традиційне питання. Чи є в цьому якась логіка: брехати, що з Вами щось не так конкретно в цей момент?

- Як на це реагую? Сприймаю це досить смішно, реагую так само. Фейки ― на те вони й фейки, щоб викликати якусь певну реакцію в аудиторії, як то кажуть.

Але це, скажімо так, недопрацьовані фейки. Усі ж розуміли, що зі мною все нормально ― люди, які це робили. Далі вони розуміли, що фейк буде розвінчано. І вони виставлять дурнями самі себе. Але вони спіймались на цей гачок “всесвітньовідомих експертів”, які розповідали, що я спочатку загинув, потім воскрес, потім в кому якусь упав. Нехай люди бавляться, чом би ні.

- А ще про фейки. Про російські внутрішні фейки – чи є у Вас дані, чи є справді конфлікт між пригожиним і шойгу? Чи це фейк, чи це гра на публіку, блеф спеціальний?

- Знаєте, я не назву це грою на публіку і навіть фейком ― це абсолютно не туди. Конфлікт цілком реальний, і вони його, в принципі, не приховують. Чому це так явно? На мій погляд, пригожин ― подобається він чи не подобається комусь, це зараз немає жодного значення ― він каже більшою мірою правду. Міноборони рф більшою мірою каже не правду.

Якщо послухати звіти пана конашенкова, міністерство оборони [рф], взагалі генштабівську лінію – там все добре: вони “перемагають”, кудись рухаються, моложаві, браві солдати кажуть, що “зітруть всіх у радіоактивний попіл” і т.д.

А пригожин натомість каже: “Подивіться навкруги. Це точно не переможна війна. Нам тут в принципі вже не перемогти. Подивіться, які прорахунки, стріляти нема чим. Що робити ― військо не розуміє, воно не навчене. Вже пішов шостий склад, що бере участь у війні”, і т.д. Тому, це фейком не назвеш. Це просто зустрічний бій правди з неправдою. Хоча і перше, і друге цілком працює на російську федерацію. Це теж треба пам’ятати.

- Щодо російських ІПСО хотілося б почути вашу думку. Ви вже згадали про іллю киву, хоча він сам казав, що є маленьким гвинтиком у цій системі. А якщо подивитися на всю цю пропагандистську машину згори? Чи бачите Ви зміну тенденцій, зміну наративів, зміну їхнього стилю комунікації та дезінформації? Давайте візьмемо останніх півроку, бо воно ж повинно в динаміці якось проглядатися.

- Динаміка чітко видна ― це відхід від наративу, що вони всіх перемагають. Єдине, що лишилося ― “все йде згідно з графіком та планом”, проте цей “графік-план” ніхто так і не розуміє.

Але все інше потроху відходить на другий план. Дедалі частіше навіть відверті пропагандисти кажуть щось на кшталт: “А що буде, якщо ми в принципі не зможемо перемогти?”, і навіть інколи кажуть: “А що буде, якщо ми програємо?”.

Російське суспільство свідомо, крок за кроком готують до сприйняття реальності, в якій воно зараз насправді опинилося.

- Як ця реальність, загострення подій на фронті, гаряча фаза, впливає на обмін полоненими?

- Знаєте, як керівник Штабу з питань поводження з військовополоненими, можу відверто сказати: це гарно, що, в принципі, ніяк не впливає. Впливає лише на кількість обмінного фонду, більше ні на що. Наш процес більш-менш сталий, він триває, все згідно з графіком, як ми вже з вами говорили.

- Не можемо на фінал не запитати про те, що відбувається в Білорусі ― заяви про перевезення, перекидання російської ядерної зброї в Білорусь. Ми чуємо слова, можливо, навіть якісь страшилки, але фактично ― ми можемо говорити, чи це сталося, не сталося, що станеться? Що з ядерною зброєю в Білорусі?

- Процес підготовки до можливого переміщення насправді триває, сховища готуються, але станом на зараз жодної боєголовки ще не переміщено.

- Почули. Дякуємо Вам за відповіді, за Ваш час, цінуємо. Кирило Буданов, генерал-майор, начальник ГУР МО України.