Інтерв'ю
Співробітники наших спецслужб ― дуже мотивовані захищати Україну, ― Ілля Павленко
29 квітня 2025 року

Головне управління розвідки Міністерства оборони України ― ефективна і молода спецслужба, яку після відновлення незалежності нашої держави створили фактично “з нуля”.

Про це заявив ексзаступник начальника ГУР МО України генерал-майор Ілля Павленко в інтерв’ю Дженні Клочко для подкасту “Ukrainian Jenny meets”.

“Якщо взяти ГУР, то саме воно починалось, прямо кажучи, з “нуля”. Ми почали звертатися до наших західних партнерів за допомогою, ця співпраця розвивається, і ми обмінюємося досвідом. Вони навчали нас, а тепер ми можемо навчати їх”, ― сказав він.

Ілля Павленко розповів історії про український спротив москві ще в 90-х та 2000-х роках, коли кремль намагався реалізувати спрямовані проти суверенітету України сценарії ― йдеться, зокрема, про так звану “мєшковщину” в Криму, а також про спробу захопити косу Тузла. Після початку відкритого протистояння з росією у 2014 та 2022 роках українські спецслужби, зокрема ГУР МО України, вступили у боротьбу разом з усіма Силами безпеки та оборони держави та дивують світ приголомшливими бойовими та спеціальними операціями.

“У наших спецслужбах ― чудові люди: інтелектуали, харизматичні, чуйні, освічені. Усі ці якості потрібні для цієї роботи, але ще наші люди дуже мотивовані захищати Україну”, ― розповів офіцер.

Також він описав форми і методи роботи спецслужб держави-агресора росії.

“У них стоїть завдання ― проникати в політичні кола, передусім у кадровий і агентурний апарати іноземних спецслужб. Це завдання стоїть перед усіма російськими спецслужбами. Хоча фсб ― це внутрішня спецслужба, але вони також займаються активними заходами: фсб має доступ до людей, іноземців, які в’їжджають на територію росії. Там вони можуть робити з ними що завгодно: телефони перевіряти, створювати умови для вербування тощо”, ― розповів він.

Завдання військової розвідки росії, так званого ґру ― вивчати армії противника, зразки  озброєнь, військові об’єкти. Для прикриття своєї діяльності ґру-шники всіляко маскуються ― наприклад, створюють байкерські клуби.

“Вони сідають на байки, влаштовують поїздку по Європі. Їдуть 200 байкерів, а потім декілька з них десь пропадають. Потім починають дивитись за білінгом, куди ж ці три байкери їздили, які стояли там і каву пили ― о, це якраз об’єкт НАТО! Закритий, засекречений, ключовий. [...] Супутники ― це одне, а побачити на місці і зробити фото ― це зовсім інше. Ось це ― діяльність ґру”, ― описав Ілля Павленко.

Також російська ґру працює в Африці, де за допомогою найманців так званих “приватних військових компаній” створює важелі впливу кремля в регіоні. Політичною розвідкою за кордоном займається російська свр ― “служба внєшнєй развєдкі”. Серед практик російських спецслужб ― відкривати у столицях, які становлять інтерес, ресторани та заманювати туди дипломатів та інших впливових людей.

“Якщо це політична розвідка ― інтелектуали, соціологи, політологи, які допомагають на виборах, то це більше служба внєшнєй развєдкі. Робота під прикриттям”, ― зазначив він.

Більше оцінок та ексклюзивних деталей від Іллі Павленка дивіться і слухайте за лінком:
частина 1: https://youtu.be/WP2Yvo8omDg
частина 2: https://youtu.be/wu-VnWVktgA

Зв'язок із ГУР
ГУР МО України
Офіційний телеграм-бот