ЗМІ про нас

Секретність і інформованість: як працює військова розвідка України

7 вересня 2018 року / Інтернет-видання “Апостроф”
Головне управління розвідки за роки війни на Донбасі показало високу ефективність

7 вересня святкує свій 26-й День народження одна з найбільш закритих українських військових структур – Головне управління розвідки Міністерства оборони України. Про те, як працює ця організація і чому її називають однією з кращих розвідок Європи, дізнавався “Апостроф”.

Згідно з українськими законами, на ГУР покладені завдання щодо добування, аналізу та надання керівництву країни різноманітної розвідувальної інформації. Також до завдань військової розвідки належить здійснення спеціальних заходів, спрямованих на підтримку і захист усіх сфер національних інтересів і державної політики України, захист державного кордону. Наші розвідники беруть участь у боротьбі з тероризмом, міжнародною організованою злочинністю, незаконним обігом наркотичних засобів, незаконною торгівлею зброєю і технологією її виготовлення, незаконною міграцією.

Втім, найбільш романтичною й відомою пересічним громадянам із різних фільмів і книг, є діяльність Головного управління розвідки з протидії зовнішнім загрозам національній безпеці країни, життю, здоров'ю її громадян та об'єктам державної власності за межами території країни. Цікаво, що раніше військові розвідники могли проводити свої операції тільки за кордоном, але війна з РФ все змінила.

“До 2014 року наше законодавство не передбачало, що на території України могла застосовуватися наша ж військова розвідка. ГУР мало право проведення своїх операцій тільки поза територією України. Тобто у нас вийшов певний законодавчий клінч. Але після того, як територія країни була окупована, ми цю проблему оперативно вирішили, і на даний момент ГУР має право проводити такі операції, я маю на увазі, перш за все, на окупованих територіях. І це своє право дуже успішно реалізовує”, - розповів “Апострофу” координатор групи “Інформаційний спротив”, народний депутат Дмитро Тимчук.

За словами “успішно реалізовує” прихована, насправді, величезна робота колективу військових розвідників, яку складно переоцінити. Особливо ця робота важлива сьогодні, за часів збройної агресії проти нашої держави.

Крім того, переважна більшість офіцерського складу ГУР на сьогоднішній день має значний досвід виконання розвідзавдань у зоні АТО/ООС. По суті, за минулі чотири роки ГУР якраз і стала тим, що називається справжня військова розвідка.

“ГУР на сьогодні – одна з найбільш ефективних, не побоюся цього слова, військових розвідок в Європі. Це точно. Перш за все, нашій військовій розвідці вдалося зробити справжній подвиг: за дуже короткий час розгорнути серйозну агентурну мережу на окупованих територіях. Також розвідники змогли забезпечити надходження інформації нашому військово-політичному керівництву про дії та плани супротивника – російських окупантів”, - зазначає Дмитро Тимчук.

З початком військових дій керівництво держави усвідомило, що без отримання якомога повнішої інформації про супротивника проведення будь-яких військових операцій у більшості випадків приречене на невдачу. І сьогодні саме до даних, отриманих ГУР, особлива довіра. Відповідно, військовим розвідникам доручають проведення найгостріших і найбільш складних фронтових завдань, а також завдань у сфері стратегічної розвідки.

 

Микола Ткачук