Повідомлення
“Розвідники Повстансько-партизанського штабу Погорілий та Мамлай”
9 жовтня 2021 року
Пропонуємо вашій увазі уривок з книги Романа Коваля і Юрія Юзича “Діти у Визвольній війні” про українських розвідників першої половини минулого століття
“Розвідники Повстансько-партизанського штабу Погорілий та Мамлай”

Грицько Погорілий став лицарем Залізного хреста, коли йому було 14 років. Отримав орден від Юрка Тютюнника за участь у Першому зимовому поході, в якому взяв участь як козак 10-ї пішої бригади 4-ї Київської дивізії. Залізний хрест – це найвища нагорода Дієвої армії УНР.

Увійшов в історію Визвольної боротьби Грицько і як розвідник Повстансько-партизанського штабу Юрка Тютюнника. Хлопчина не раз переходив російсько-польський кордон, ризикуючи своїм життям.

Разом з ним в окуповану Україну ходив Іван Мамлай. До української армії він вступив 8 серпня 1919 р. – у 15-літньому віці. Мамлай 19 разів успішно переходив кордон, щоб виконати смертельно небезпечні завдання українського командування!

Діти-пластуни, яких працівник ППШ Микола Тобілевич (син знаменитого артиста Миколи Садовського) улітку 1921 р. привіз з каліського та інших таборів до Львова, були, як стверджував він, “останньою ставкою” Повстансько-партизанського штабу “на налагодження зв’язку з Україною”. І вона “справдилася”. Микола Тобілевич згадував: “Хлопці, яких привезли для тяжкої роботи, уявляли з себе добре випробуваний елемент, це були колишні відважні розвідники, які провели не одне блискуче діло, іноді рятуючи [свої] частини…”.

Іван Мамлай народився 5 лютого 1904 р. у с. Михайлівці Холодівської волості Брацлавського повіту (тепер Тульчинського району Винницької області). В іншому документі він зазначив іншу дату народження: 25 грудня 1904 року. (…)

Улітку 1921 р. “в числі 10 чоловік малолітніх” Іван Мамлай виїхав до Львова, до Повстансько-партизанського штабу, який очолював його командир у 4-й Київській дивізії Юрко Тютюнник. У складі цієї десятки був і Грицько Погорілий.

Григорій був на два роки молодший за Івана. Народився він 1906 року в сім’ї Юхима та Одарки в с. Березній Пархомівської волості Сквирського повіту на Київщині (нині Білоцерківського району Київської області).

Якось в їхнє село прийшли тютюнниківці – було це, очевидно, у 1919-му. Не довго думаючи, Грицько з односельчанами приєднався до 1-ї сотні. “Коли загін Тютюнника з-під Умані став відступати, – розповідав Грицько Погорілий, – усі хлопці, крім мене, втекли додому”. Разом з Армією УНР Грицько потрапив до Польщі. Був козаком немуштрової сотні 5-го пішого збірного полку 4-ї Київської стрілецької дивізії.

“В 21 р. в Польщі, – продовжував Грицько Погорілий, – всіх малолітніх Американська місія вилучила з петлюрівських частин і направила нас у школу грамоти. Нас було 36 хлопців… Хорунжий [Марко] Хлюр відібрав 10 хлопців, з яких пам’ятаю [Івана] Мамлая, Івана Рибаченка, Бориса “Беленького”, Пугачевського Петра з Звенигородського повіту (учасник Першого зимового походу. – Ред.), і направив нас у Львів…”.

“З’явились ми до полковника [Леоніда] Ступницького, завідуючого Петлюрівською контррозвідкою (у 1940-х рр. – начштабу УПА-Північ. – Ред.), – доповнював розповідь Мамлай. – Там були два тижні. Вони нас інструктували як проводити шпигунство, тобто як потрібно одягатись, як переправлятись через кордон і [що] казати красноармійцям. Вони казали, що більшовики в Україні [довго] не будуть і до осені Петлюра займе Україну”.

“Розвідники Повстансько-партизанського штабу Погорілий та Мамлай”

Хлопцям дали псевдоніми, Погорілий став Одарченком, а Мамлай – Попенком Іваном Калістратовичем.

Навесні 1921 року начальник Повстансько-партизанського штабу Юрко Тютюнник вислав в Україну поручника Миколу Якубовича з метою організувати перед загальним повстанням 8-й повстанський район 2-ї (Північної) групи. До повстанського району входили Таращанський, Канівський, Сквирський, Черкаський, Звенигородський повіти та залізниця Черкаси – ст. Бобринська (тепер ім. Тараса Шевченка) – Шпола – Христинівка – Умань. Район бойовий, славний своїм козацтвом, яке вже кілька років вело запеклу боротьбу за Українську державу.

Не отримавши від Якубовича першого звіту, Юрій Тютюнник вислав в Україну з зв’язкового-розвідника Івана Мамлая до панотця Сергія – батька поручника Якубовича – у село за 7 верст від Жмеринки (с. Гришівці Вінницького району). Зашивши у фуражку наказ Тютюнника, хлопець перейшов кордон біля Підволочиська. Сергія Якубовича розшукав. “Отець листа прийняв і ні в чому не признавався”. Виконавши завдання, юнак повернувся до Львова у липні 1921 року. Невдовзі керівник організаційного штабу ППШ Леонід Ступницький дав новий наказ – зашифрований, написаний на полотні. Зашивши його у штани, хлопець знову вирушив в Україну. На дорогу отримав 100000 совєтських рублів.

Мав завдання у с. Загальці біля ст. Трубецької (тепер ст. Спартак) розшукати вчителя Кирила Сліпенка (Слепенка), довірену особу отамана Орлика (Федора Артеменка). Пароль був: “Жони мироносиці”. Кирило Степанович Сліпенко повинен був відвести зв’язкового до отамана Орлика, а той мав допомогти розшукати поручника Якубовича. Іван перейшов кордон у Корці, дістався Загальців, але тут виявилося, що Сліпенко заарештований. Так з наказом хлопчина повернувся назад до Львова.

Тоді зі штабу вислали нових зв’язкових – хорунжого Івана Кузьменка-Титаренка і Грицька Погорілого, 15 років, із с. Березної на Сквирщині.

Грицько Погорілий розшукав поручника Якубовича на Білоцерківщині у с. Саварці, у Хрисанфа Ронського, який тримав явку. Пакет, з яким його відправили з ППШ, хлопець згубив, але його зміст передав: “Ронському Хрисаню, дай відомості про Якубовича, де він і чого від нього немає зв’язків. Ступницький”.

Відпочивши 4 дні у Саварці, Грицько отримав від Якубовича дві газети і наказ вирушати у Львів до підполковника Леоніда Ступницького, “завідуючого Петлюрівською контррозвідкою”. До ППШ дістався живим-здоровим…

Другого разу Погорілого послали в Україну разом з Пугачком – юним звенигородцем Петром Пугачевським. Хлопці мали передати Якубовичу 2 млн. совєтських рублів – на організаційні видатки. В дорогу зв’язковим дали нитки. “Нитки мені давали для того, – розповів Погорілий, – щоб платити селянам за ночівлю і якщо хто небудь затримає, то сказати, що торгую нитками, які купив в Острозі”.

Знайшовши Якубовича, вручив йому гроші, на що він видав шифровану розписку. Окрім грошей, Погорілий привіз поручникові стрічку до друкарської машинки і 8 олівців.

Виконавши завдання, відправилися з Пугачком у с. Гришивці під Жмеринкою, до дружини Якубовича, щоб передати їй листа від чоловіка і “100 тисяч грошей” допомоги. Вона, як видно, мешкала, у чоловікового батька – панотця Сергія. Але в с. Мар’янівці під Немировим їх “накрили” будьонівці. 16 кавалеристів! Погорілий вчасно помітив ворога, відійшов убік і присів. А Петра Пугачевського арештували (згодом йому вдалося втекти).

З’явившись до дружини Якубовича, Погорілий передав їй листа і кошти, повідомив де шукати чоловіка, порадив якою дорогою краще їхати. Від неї хлопець пішов в Острог, де й перескочив кордон. У Львові він з’явився до підполковника Ступницького і здав розписку Якубовича. “Після цього мені видали костюм”. Значить, визнали, що завдання він виконав успішно.

Утретє до Якубовича Погорілий пішов з Мамлаєм. “Дали на дорогу 150000 сов.[ітськими], 16 котушок ниток і 20 тисяч керенками”. “У мене були накази Якубовичу, – розповідав Погорілий, – а у Івана були до Якубовича для [його зверхника] “Карого” (Сергія Яворського, командувача 2-ї повстанської групи. – Ред.). Виїжджаючи з-за кордону, нам у Львові Ступницький сказав, щоб ми більше не повертались”. Сказав так, бо знав, що незабаром ППШ повним складом – вже як штаб Української повстанської армії – вирушить у визвольний похід в Україну.

Розшукавши Якубовича в с. Синиці, Мамлай і Погорілий віддали йому накази. Якубовичу конче були потрібні гроші, і він, попри наказ ППШ хлопцям залишатися в Україні, сказав Мамлаєві повертатися до Львова. Полотнянки юнак зашив у штани, пішов на станцію, але вже в дорозі до Фастова його затримали. Записку він зумів знищити. Було це 16 грудня 1921 року.

А Погорілий тим часом влаштувався прибиральником у районного уповноваженого по “боротьбі з бандитизмом” Василя Мещанюка, який таємно співпрацював з начальником 8-го повстанського району Миколою Якубовичем (В. Мещанюк – льотчик Армії УНР, амністований і поступив у ЧК, але продовжував боротьбу за Україну, був начальником повстанських сил у Таращанському пов. – Ред.). Хто такий Грицько Погорілий, знав лише діловод райуповноваженого Дмитро Тимченко, очевидно, також підпільник.

“Розвідники Повстансько-партизанського штабу Погорілий та Мамлай”

Коли у березні 1922 р. Василь Мещанюк помер, на його місце призначили якогось Мазура. Новоявлений керівник районного ЧК і подумати не міг, що в його конторі працює розвідник ППШ Юрка Тютюнника!

Та все ж і ниточка долі Погорілого опинилися в кривавих руках чекістів. Його схопили 14 березня 1922 р., очевидно, в Тетієві. На жаль, і Погорілий, і Мамлай під час слідства назвали чимало імен підпільників. Та що казати про дітей, які опинилися в руках досвідчених катів, коли дорослі ламалися в ЧК! Як, наприклад, поручник Микола Якубович, який став на хитку стежку співпраці з окупантом.

Ось постанова слідчого: “1922 року серпня 22 дня, Я, Рибальський о/уповноважений Київської Губ. Відділу ГосПолитУправл., розглянувши справу за № 1/7525 зі звинувачення Погорілого Григорія Юхимовича, 15 років, мешканця Сквирського повіту Київської губернії знайшов, що відомостями слідства гр. Погорілий цілком викритий у тому, що 1) З 1920 р. перебував на службі в Петлюрівських частинах як розвідник; 2) За свою працю з виконання завдань Головного повстан. Штаба розвідувального характеру був нагороджений орденом «Залізного хреста» (№1395. – Ред.); 3) Декілька разів переходив кордон з пакетами від Адмін. Орг. Відділу Штабу Тютюнника до Нач. 8 Повстан. району Якубовича, зміст пакетів був йому відомий; 4) Вступив на службу до райуповноваженого по б/б Тетіївського району Мещанюка-Сніжецького (Сніжецький, – ймовірно, псевдо, бо він із с. Сніжків. – Ред.) і в той же час виконував задачі розвідувального характеру на користь організації 8 повстрайону...” .

Схожий текст й у постанові слідчого про Івана Мамлая… На час написання постанови про його “злочини” перед соввладою Мамлая вже не було серед живих: він помер, а точніше загинув, у тюремній лікарні. В катівні карався 7 місяців і 7 днів.

30 серпня 1922 р. у Києві почався політичний процес. Ось фрагмент звіту комуністичного журналіста про це “судове” засідання: “Разведчик Погорелый. Обвиняемый по делу Погорелый Григорий, мальчик, 16 лет, малого роста, с бойкой речью и хитрыми плутоватыми глазами, дает пространное об’яснение Трибуналу. Он держит себя непринужденно. Говорит уверенно и задорно. Он знает свое дело. Награжден Петлюрой орденом железного креста”.

Справу Г. Погорілого врешті передали в комісію у справах неповнолітніх. Його доля нам невідома. Але, не думаємо, що хлопця помилували. Івана Мамлая реабілітували в 2001 році.

Ось такі долі юних борців – українських розвідників, які ризикнули своїми життями за Україну. Щоб вона була вільною! Вічна їм пам’ять!

Роман КОВАЛЬ, Владислав КАРПЕНКО, Юрій ЮЗИЧ, Володимир БАРЦЬОСЬ

Зв'язок із ГУР
ГУР МО України
Офіційний телеграм-бот