Україна захищає світ
00
00
00

Збройна агресія Росії проти України

Росія знищує національну ідентичність українців на тимчасово окупованих територіях

Для інтеграції населення тимчасово окупованих територій агресор використовує спеціально створені соціокультурні фонди та центри

За інформацією ГУР МО України, одним із інструментів “м’якої сили”, які Москва використовує для інтеграції населення окупованих територій сходу України з російським соціокультурним простором є міжнародний культурний проєкт “Русский центр”.

Представництво центру на тимчасово окупованій території Донецької області було відкрито у 2017 році у формі громадської організації. Співробітники центру координують роботу органів окупаційної влади у частині реалізації політики “м’якої сили” Кремля на Донбасі.

Засновником “Русского центра” є російський державний фонд “Русский мир”, який під контролем Адміністрації Президента РФ популяризує російську мову та культуру за кордоном.

У квітні 2021 року В. Путін підписав указ про новий склад опікунської та наглядової ради, а також правління фонду. Головою оновленої опікунської ради фонду “Русский мир” призначено заступника керівника Адміністрації Президента РФ і основного реалізатора політики Росії на українському напрямі Дмитра Козака.

Номінальним керівником представництва “Русский центр” на Донбасі є “глава ДНР” Д. Пушилін, який повинен всіляко сприяти безперешкодній роботі центру, у тому числі не допускати будь-якого адміністративно-поліцейського тиску на співробітників центру, гарантувати безпеку російських громадян (пропагандистів, діячів культури тощо), які прибувають на ТОТ ДО для реалізації програм проєкту. Д. Пушилін також несе відповідальність за безперешкодне вирішення питань організаційного характеру (надання приміщень, резервування автомобільного транспорту, сприяння проведенню масових заходів тощо).

Виконавчим директором проєкту “Русский центр” на ТОТ ДО є уродженка Росії Олена Євсєєва.

У своїй діяльності “Русский центр” керується так званою “інтеграційною програмою”, яка передбачає основні напрями взаємодії місцевих структур із російськими контрагентами у шести сферах: культурі, освіті, спорті, охороні здоров’я, молодіжній політиці, профспілковому русі. Фактично представництво виконує посередницькі функції та сприяє налагодженню прямих контактів структур і організацій ТОТ ДО та РФ. З початку 2017 року “Русский центр” сприяв залученню понад 16 тис. місцевих жителів до 3,5 тис. заходів на окупованому Донбасі, в анексованому Криму та у 24 регіонах Росії.

Серед найбільш знакових заходів за участю проєкта “Русский центр” стали інтеграційний форум “Русский Донбасс”, міжнародний медичний форум Донбасу “Наука побеждать…болезнь”, міжнародний джазовий фестиваль “Джаз-форум”, міжнародний фестиваль фортепіанного мистецтва “Пиано-форум”, міжнародна акція “Ангелы”, міжнародний молодіжний форум “Евразия Global”. За посередництва центру на ТОТ ДЛО було проведено понад 50 концертів російських діячів культури, серед яких Л. Мілявська, І. Дубцова, Г. Лепс, О. Газманов і Р. Газманов, групи “Марсель”, “Градуси”, “Смысловые Галлюцинации”.

Основні зусилля представництва “Русский центр” на ТОТ ДЛО спрямовуються на повне знищення національної ідентичності українського населення, а саме:

заміщення української мови та культури у всіх сферах життєдіяльності місцевого населення, у т. ч. шляхом впровадження російських стандартів освіти у місцевих навчальних закладах. Із керівниками освітніх методичних центрів і викладачами шкіл (насамперед, з дисциплін “російська мова” та “історія”) проводяться заняття із залученням провідних педагогів і науковців з Росії;

насадження викривлених історичних фактів щодо історії регіону. На ТОТ ДЛО періодично організовуються візити російських істориків та політологів, які просувають ідеї про “історичну приналежність Донбасу до Росії”;

подальше ментальне зближення жителів ТОТ ДЛО з населенням РФ. Навчання молоді з тимчасово окупованих територій у російських навчальних закладах, військово-патріотичне виховання дітей у російських “оздоровчих” таборах тощо;

сприяння реалізації проєктів в інтересах створення позитивного іміджу російської окупаційної адміністрації. На ТОТ ДЛО було утворено “молодіжні парламенти” та “громадські палати”, які взаємодіють з аналогічними утвореннями РФ (на сьогодні підписано щонайменше вісім угод про співробітництво). Російські громадські організації залучаються до покращення соціальної інфраструктури населених пунктів ТОТ ДЛО. Проводяться заходи зі сприяння впровадженню положень доктрини “Русский Донбасс”.

Війна, яку Росія веде проти України інструментами “м’якої сили”, – це війна за розум і душі українців на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.