ЗМІ про нас
Росія збере 120 тисяч солдатів, сотні танків і літаків біля кордонів України: інтерв’ю з розвідником
20 липня 2020 року / газета “Сьогодні”

Росія збере 120 тисяч солдатів, сотні танків і літаків біля кордонів України: інтерв’ю з розвідником Що стоїть за загостренням на Донбасі і до чого готуватися Україні – на ці запитання сайту “Сьогодні” відповів представник Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький.

- За останній час з’явилося чимало інформації про нові загрози з боку окупантів. Наприклад, про військові збори в ДНР, скупчення військ поблизу українських кордонів. Які прогнози ситуації на Донбасі на найближчий час?

- Це комплексне питання. Якщо взяти Воєнну доктрину України, то там чітко визначено загрози, які є сьогодні. По суті ці загрози з 2015 року не змінилися: військова присутність Російської Федерації на Донбасі, агресивні дії стосовно України, нарощування угруповань військ біля наших кордонів, мілітаризація окупованих територій. Ще одне, найбільш загрозливе – це створення ударних угруповань військ, які можуть діяти проти України. Як показує досвід, рівень загроз зростає в кінці зимового або літнього періоду навчання Збройних сил Росії, коли проводяться активні заходи бойової і особливо оперативної підготовки військ.

Саме зараз починається активний період підготовки і проведення навчань на різних рівнях. Активна фаза бойової підготовки припадає на вересень-жовтень, коли проводяться стратегічні командно-штабні навчання з широким залученням військ. У цьому році, відповідно до планів російського командування, будуть проведені навчання “Кавказ-2020”. Під час цих навчань відпрацьовуються всі питання, пов’язані з використанням угруповань військ на стратегічних напрямках: розгортання системи управління, перевірка бойової і мобілізаційної готовності, відпрацювання військами різних навичок на полігонах у межах окремих тактичних епізодів. Свої завдання виконують артилерія, танкові підрозділи, ППО, авіація та інші. Це комплекс заходів, який передбачає відпрацювання всіх елементів бойової взаємодії.

Нині ми бачимо, що почалися спеціальні навчання. Що це означає? Різного роду війська будуть відпрацьовувати свої завдання. Десантні війська – насамперед перекидання і висадку десантів на незнайомі території, інженерні підрозділи – наведення різних переправ через водні перешкоди і забезпечення пересування військ, протиповітряна оборона – організацію єдиної системи ППО на полі бою і прикриття стратегічних об'єктів. Зазвичай це відбувається протягом липня-серпня.

Активна фаза навчань “Кавказ-2020” запланована на 21-26 вересня. Основні полігони, які будуть залучені, розміщені у Південному військовому окрузі. Можу сказати, що після 2014 року масштабність і розмах стратегічних навчань у Росії почали зростати. У чому полягає виклик для нас і чому звертаємо на це увагу. Навчання російських військ, які заплановані в цей літньо-осінній період, проходитимуть поблизу наших кордонів. Після початку активної фази чисельність військ становитиме близько 120 тис. військовослужбовців, 3 тис. бойових броньованих машин, з них не менше 500 танків, 300 літаків, 250 гелікоптерів, 50 кораблів і до 5 підводних човнів. Це і є та загроза, яка чітко прописана у Воєнній доктрині України.

- Чи є активність біля наших кордонів і де саме?

- Зараз активність є. Наприклад, в Ростовській області на полігонах Південного військового округу Росії, на морських полігонах у Чорному морі біля окупованого Криму.

- Як українська розвідка все це відстежує?

- Ми використовуємо всі сили і засоби, які маємо. У тому числі космічний і безпілотний сегменти, радіоелектронну розвідку і багато іншого. Щоб мати достовірну інформацію, потрібні як мінімум 2-3 джерела.

- Багато українців запитують про ймовірність відкритого вторгнення Росії в Україну нині...

- Збройні сили Російської Федерації мають свої сценарії в різних ситуаціях, і плани ці постійно уточнюються.

- Якщо відомо про активну фазу навчань, то як будуть захищені кордони України?

- Ми посилили розвідку. Це перше, що роблять у таких ситуаціях. Посилено всі види розвідки для з’ясування задуму навчань, визначення районів розгортання військ, чи повернуться вони в місця постійної дислокації після навчань. Також з’ясовується, чи можливі під прикриттям навчань інші дії. Крім того, якщо зростає рівень загрози, Збройні сили України вживають всіх заходів для нейтралізації небезпеки. Дисбалансу сил не буде.

- До речі, як розвідці стає відомо, чи повернуться російські війська після навчань на місця постійної дислокації?

- Про такі наміри можна говорити, якщо є згортання системи управління, яка була розгорнута під час навчань, перекидання військ з полігонів у місця постійної дислокації, повернення авіації на аеродроми постійного базування та інші розвідознаки.

- Розкажіть про мілітаризацію окупованих територій Донбасу і Криму. Скільки там тепер військової техніки?

- Зупинюся на окупованих районах Луганської та Донецької областей. Конфігурація російських окупаційних військ залишається без особливих змін із січня 2016 року. Створені й діють перший і другий армійські корпуси, штатна чисельність яких близько 35,5 тис. осіб, 480 танків, 860 бойових броньованих машин, 940 артилерійських систем і мінометів, близько 200 РСЗВ. Відомо, що з 2016 року там відбулося посилення артилерії – додатково були завезені протитанкові комплекси, артсистеми. Водночас ми постійно наголошуємо на підтриманні кількості озброєння і його бойової готовності. Наприклад, наші бійці знищили дві САУ противника, і однозначно незабаром з території Росії будуть доставлені нові артустановки.

- Що відомо про формування окупантів?

- Ситуація там складна: некомплект тих, хто воює, проблеми з виплатами грошей, небажання воювати на передовій і ризикувати своїм життям. Є факти дезертирства зі зброєю, є факти недовіри до командирів-росіян. Найманці з Росії отримують в 5-10 разів більше, ніж місцеві.

- Про які суми йдеться?

- Все залежить від посади, яку займають кадрові військовослужбовці Збройних сил Росії або російські найманці. Для них виплати починаються з 45 тис. російських рублів, а для місцевих – з 18 тис. рублів.

- Раніше звучала інформація, що росіяни привозять на Донбас курсантів складати іспити в бойовій обстановці. Це правда?

- Так. Ми спостерігали там курсантів, слухачів і викладачів з артилерійської академії, яка розміщується в Санкт-Петербурзі. Вони постійно там були в 2017-2018 роках і реально проходили практику в бойових умовах. Особливо стосувалося це викладачів, тому що викладач має передавати свій досвід. До речі, ті генерали й офіцери, які першими заходили на Донбас, серйозно піднялися кар’єрною драбиною. Вони зараз як мінімум командувачі армій, заступники командувачів округів, вони у вищому військовому ешелоні.

- Є якісь цікаві трофеї?

- Так, звісно. Ми зібрали весь спектр безпілотних літальних апаратів, які використовує проти нас Російська Федерація. Вся “лінійка”. За їхньою допомогою окупанти проводили розвідку, могли наводити артилерію, розсилати SMS нашим бійцям, наприклад, такого змісту: “Солдат ЗСУ! Тобі чекають та кохають рідні” тощо. Свої безпілотники вони постійно вдосконалюють. За нашою інформацією, у бойових підрозділах працюють і представники заводів-виготовлювачів різного озброєння. Вони в бойових умовах відстежують параметри, вносять корективи і модернізують зразки техніки та зброї.

- Просте запитання. На окупованих територіях Донбасу є люди, які допомагають українській розвідці?

- Патріоти є. Але важливо сказати, що контррозвідувальна діяльність противника там на високому рівні. Весь контроль і методики – російські.

- Як змінилася українська розвідка за останні 6 років?

- Розвідники стали більш професіональніші. У нас є комплекси, які дають змогу бачити значно більше, ніж у 2014 році. Наприклад, безпілотників і багатьох комплексів розвідки до 2014 у нас не було взагалі. Реалії диктують умови – ми розвиваємося і розвиваємо нові напрями.

 

Ігор Сєров

Зв'язок із ГУР
ГУР МО України
Офіційний телеграм-бот