Україна захищає світ
00
00
00

Славетні частини розвідки

Регіональний Криворізький центр радіоелектронної розвідки “Південь”

Регіональний Криворізький центр радіоелектронної розвідки (РЕР) “Південь” вирізняється серед розвідувальних частин Збройних Сил України своєю героїчною історією та професійними здобутками.

Бойовий шлях цієї військової частини розпочався у далекому 1931 році, коли на підставі наказу командувача військ Українського військового округу почалось формування 5 окремої радіороти у місті Миколаїв. Пізніше на базі роти був сформований 469 окремий радіодивізіон особливого призначення (ОсП).

Друга світова війна застала дивізіон неподалік Кишинева. З кровопролитними боями розвідники вимушені були відступити до Луганська, а згодом далі – до Грозного.

У березні 1942 року особовий склад дивізіону одним з перших у Червоній Армії впровадив досвід використання маневрених груп, які займались підслуховуванням переговорів противника з використанням дротового зв’язку.

За перший рік війни частини радіорозвідки зазнали значних втрат техніки, тому в 1942 році однією з основних проблем частин особливого призначення було забезпечення розвідувальною апаратурою.

В цей час важливу роль відіграв винахід офіцерами дивізіону переговорно-командного пристрою (ПКП) для управління пеленгуванням. ПКП забезпечував передачу команд на пеленгування безпосередньо з прийомного центру у мікрофонному режимі до кожного радиста-розвідника. На початку 1943 року розпочалось промислове виробництво ПКП, а згодом пристрій став обов’язковим елементом системи управління радіопеленгаторними пунктами.

У вересні 1942 року за наказом Генерального штабу Червоної Армії 469 радіодивізіон ОсП здійснив тисячокілометровий марш до міста Сталінград, де разом з іншими військами вистояв в одній з вирішальних битв Другої світової війни.

Прибувши до Сталінграду, розвідники дивізіону швидко розібрались в обстановці та успішно викрили німецьке угруповання, яке діяло перед правим флангом Сталінградського фронту. В свою чергу, маневрена група дивізіону, яка діяла в інтересах 62-ї радянської армії, здійснювала ефективну розвідку штурмових груп фашистів безпосередньо на вулицях Сталінграду.

Від Сталінграду дивізіон пройшов славний бойовий шлях до Відня, беручи участь у визволенні від гітлерівців міст та селищ Північного Кавказу, Донбасу та Південної України, Молдови, Угорщини, Румунії, Болгарії, Югославії та Австрії.

26 лютого 1944 року за надання своєчасної та цінної інформації щодо стану і дій Нікопольського угруповання противника під час визволення від фашистських загарбників міста Кривий Ріг наказом Верховного Головнокомандувача № 042 469 окремому радіодивізіону присвоєно почесне найменування “Криворізький”.

28 квітня 1945 року за зразкове виконання завдань командування під час визволення міст на території Угорщини дивізіон нагороджений орденом Червоної Зірки. Однією з основних підстав для нагородження стало викриття розвідниками дивізіону підготовки фашистів до потужного контрудару по радянських військах з району озера Балатон.

9 травня 1945 року особовий склад дивізіону зустрів біля міста Відень.

Протягом Другої світової війни особовий склад дивізіону був нагороджений значною кількістю державних нагород, зокрема орденами: Леніна (2 офіцери), Червоного Прапора (7 офіцерів), Вітчизняної війни 1-го ступеня (1 офіцер), Вітчизняної війни 2-го ступеня (11 офіцерів), Червоної Зірки (73 офіцери, 10 сержантів), Слави 3-го ступеня (1 офіцер, 1 сержант).

Після війни на базі 469 окремого радіодивізіону ОсП був створений окремий радіотехнічний полк ОсП, який пізніше переформований у 93 окрему радіотехнічну бригаду (ортбр) ОсП.

У 1981 році за виконання особливо важливих завдань 93 ортбр ОсП нагороджена орденом Червоного Прапора.

Після здобуття Україною незалежності 93 ортбр ОсП неодноразово переформовувалась, та особовий склад бригади завжди на високому професійному рівні виконував поставлені завдання.

У 2002 році на базі 93 ортбр ОсП був створений Регіональний центр (РЦ) РЕР “Південь”. Особовий склад центру також неодноразово заохочувався керівництвом ЗС України.

На сьогодні завдяки професійній майстерності, зразковій ратній службі та відданості справі кожного військовослужбовця РЦ РЕР “Південь” посідає гідне місце серед частин розвідки Збройних Сил України.