Україна захищає світ
00
00
00

Славетні частини розвідки

Регіональний центр радіоелектронної розвідки “Захід”

Бойовий шлях однієї з найславетніших частин розвідки ЗС України розпочався 19 серпня 1932 року, коли на виконання наказу Командувача Кавказької Червонопрапорної армії Закавказького військового округу у місті Тбілісі на базі окремого радіотелеграфного взводу 2 радіобатальйону була сформована 6 окрема спеціальна радіорозвідувальна рота.

У 1935 році 6 радіорота переформована у 6 окремий радіодивізіон, а у 1939 році наказом Народного комісара оборони СРСР цей дивізіон перейменовано у 430 радіодивізіон Західного військового округу.

Бойове хрещення дивізіон отримав у радянсько-фінській війні 1939-1940 років, під час якої за успішне виконання завдань командування два офіцери дивізіону були нагороджені орденами Червоної Зірки.

У 1940 році 430 радіодивізіон був перейменований у 442 окремий радіодивізіон особливого призначення.

Другу світову війну дивізіон зустрів у складі Закавказького фронту. У листопаді 1941 року розвідники дивізіону брали участь у проведенні Кримської операції, під час якої визначали базування ворожої авіації на аеродромах Криму і Півдня України, слідкували за її переміщенням та визначали розташування штабів сухопутних угруповань фашистських військ. У січні 1942 року, в рамках Кримської операції, дивізіон разом із штурмовими частинами був десантований у район міста Керч.

З травня по листопад 1942 року розвідники дивізіону у складі Північно-Кавказького і Закавказького фронтів брали участь у Кавказькій оборонній операції.

Слід зазначити, що у перші роки війни через відсутність достовірних відомостей щодо принципів та особливостей організації радіозв’язку в сухопутних військах та військово-повітряних силах ЗС Німеччини виконання багатьох розвідувальних завдань ускладнювалося відсутністю відповідного досвіду. У тій складній оперативній обстановці, під час постійного відступу Червоної Армії головним джерелом добування відомостей про противника було перехоплення відкритих радіопереговорів фашистських військ.

З листопада 1942 року по березень 1943 року особовий склад 442 окремого радіодивізіону брав участь у наступальній операції Закавказького фронту з визволення Краснодару та Ростова-на-Дону.

У квітні 1943 року розвідники дивізіону у складі Воронезького фронту брали участь в оборонній операції на Курській дузі.

Загальновідомо, що одна з ключових битв Другої світової війни – Курська, стала складним випробуванням для радянської піхоти, танкових військ та авіації. Але одночасно вона стала знаковою для частин радіорозвідки Червоної Армії. 

Так, за декілька місяців до початку Курської битви з метою оперативного маскування сухопутні угруповання фашистів практично повністю призупинили радіозв’язок та перейшли на використання дротового зв’язку. При цьому німці продовжували використовувати бортові радіостанції літаків та радіомережі зенітної артилерії. За таких умов ведення радіорозвідки сухопутних військ стало вкрай складним.

В цей час фашисти значно активізували повітряну розвідку. Німецькі літаки-розвідники тривалий час проводили над позиціями радянських військ, а їх екіпажі доповідали про результати розвідки на свої командні пункти.

Перехоплюючи, систематизуючи та аналізуючи радіообмін фашистської авіації, насамперед, відкриті переговори, радянські радіорозвідники виявили закономірності організації та ведення німецької авіаційної розвідки та закладених в її радіозв’язку розвідувальних ознак. Така методологія дала можливість радянському командуванню оцінити та спрогнозувати розташування та імовірний характер дій сухопутних угруповань фашистів. Зокрема, напередодні Курської битви вдалося встановити напрямок зосередження основних зусиль противника.

Результати проведеної роботи вважаються одним з найбільших досягнень радіорозвідки Червоної Армії в роки Другої світової війни.

У серпні 1943 року 442 радіодивізіон під час Харківсько-Белгородської наступальної операції у складі Степового фронту здійснював розвідку складу, стану та характеру дій угруповань противника.

Впродовж вересня–жовтня 1943 року дивізіон брав участь у забезпеченні форсування Дніпра радянськими військами та Кіровоградській наступальній операції, під час якої радіорозвідники своєчасно викрили прибуття резервів противника та перегрупування фашистських військ.

442 окремий радіодивізіон особливого призначення брав активну участь у визволенні України від фашистських загарбників. Так, у січні 1944 року розвідники дивізіону брали участь у Корсунь-Шевченківської операції, у березні 1944 року – в Уманській операції та у липні 1944 року – в Ясько-Кишинівській операції.

Впродовж вересня 1944 року – лютого 1945 років дивізіон брав участь у визволенні Румунії та Угорщини, у березні – квітні 1945 року – у визволенні Відня. При цьому достатньо складною стала операція з визволення столиці Угорщини – міста Будапешт. В той час в оточення потрапило потужне угруповання фашистських військ. З метою розблокування оточення німецьке командування у січні 1945 року завдало 3 контрудари по радянських військах. Завдяки зусиллям розвідки, у тому числі радіорозвідки, плани фашистів було заздалегідь викрито та вжито відповідних заходів з недопущення розблокування оточених німецьких військ.

За проявлену мужність у боях з німецько-фашистськими загарбниками та за здобуту цінну розвідувальну інформацію про ворога в роки війни значну кільіксть особового складу 442 окремого радіодивізіону особливого призначення було відзначено державними нагородами, зокрема, орденами: Кутузова ІІІ ступеня – 1 військовослужбовця, Червоної Зірки – 101, Вітчизняної війни – І ступеня – 8, Вітчизняної війни – ІІ ступеня – 34, Слави ІІІ ступеня – 7.

Другу світову війну частина завершила у столиці Австрії у складі військ 2-го Українського фронту.

У 1951 році наказом Міністра оборони СРСР 19 серпня визначено днем частини, який відзначається щороку.

У 1952 році 442 окремий радіодивізіон особливого призначення переформовано у 62 окремий радіополк особливого призначення (орп ОсП).

Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 22 лютого 1968 року за заслуги, проявлені в боях за Батьківщину, і у зв’язку з 50-річчям Радянської армії частина нагороджена орденом Червоної Зірки.

Згідно з наказом начальника Генерального штабу ЗС СРСР у червні 1980 року на базі 62 орп ОсП створена 147 окрема радіотехнічна бригада ОсП.

Особовий склад бригади чотири рази нагороджувався перехідним Червоним Прапором та протягом трьох років отримував перехідний вимпел Військової Ради Прикарпатського військового округу.

У лютому 1992 року особовий склад частини склав присягу на вірність українському народові.

З 30 жовтня 2004 року 147 окрема радіотехнічна бригада особливого призначення переформована у Регіональний центр радіоелектронної розвідки “Захід”.

На сьогодні частина повністю укомплектована військовослужбовцями військової служби за контрактом, переважна більшість особового складу має вищу освіту та володіє іноземними мовами. Також повністю оновлено технічну апаратуру центру. Завдяки цьому, а також професійній майстерності кожного військовослужбовця РЦ РЕР “Захід” з гідністю виконує покладені на нього завдання.