3 січня у Посольстві Литовської Республіки в Україні відбувся захід, присвячений Дню пам'яті захисників свободи Литви.
Тридцять чотири роки тому – 13 січня 1991 року – радянські окупаційні війська здійснили спробу повалення влади Литви, яка 11 березня 1990 року проголосила незалежність від СРСР. Тисячі людей стали на захист будівлі парламенту й вільнюського телецентру, серед них були й українці.
Традиційно співробітники та гості посольства зібралися разом біля вогнища на території посольства, щоб пригадати події 1991 року та вшанувати пам'ять тих, хто загинув за свободу і незалежність Литви. Разом з учасниками подій 34-річної давнини у Вільнюсі, поруч з київською символічною ватрою були і українські воїни, які сьогодні боронять кордони Європи від російської орди.
«Тієї ночі у Вільнюсі загинуло 14 захисників свободи Литви, ще сотні людей було поранено. Ми сьогодні не лише пам’ятаємо про їхню жертву, але й завдяки їм живемо у вільній успішній країні, яка є членом ЄС і НАТО. Я щиро бажаю, щоб сьогоднішня боротьба українців за свободу, а також за кордони Європи і безпеку Литви увінчалися такою ж перемогою. Я сподіваюся і вірю, що незабаром ми зможемо відзначати героїчну боротьбу України, як ту, що зупинила російський імперіалізм раз і назавжди», - зазначила посол Литви в Україні Інга Станітє-Толочкєнє.
Пані Інга додала, що тоді, 13 січня 1991 року, українці були поруч з литовцями. Тож вчора, сьогодні і завтра Литва була, є і буде з Україною до нашої спільної перемоги.
«Українці та литовці - це точно братні народи. В нас є спільний досвід існування у великому європейському проєкті, спільний досвід зупинення орди, коли українські та литовські воїни, наші князі разом боронили Європу від нашестя з боліт.
Литва однією з перших визнала незалежну Україну, і сьогодні ми разом проходимо чергові важкі уроки. І разом ми прийдемо до перемоги і до подолання того зла, яке має впасти. Бо поки є ця геополітична загроза, ні Литва, ні Україна, ні європейська спільнота вцілому не будуть почуватися в безпеці», - зазначив у своєму виступі представник ГУР МО Андрій Юсов.
Після урочистостей у Посольстві відбулася панельна дискусія, співорганізаторами якої стали Головне управління розвідки Міністерства оборони України та Благодійний фонд Діани Подолянчук.
До слова запросили визволених з російського полону, військового Національної гвардії України полку «Азов» Дмитра Канупєра, морського піхотинця Дмитра Селютіна, активістку й громадську діячку Людмилу Гусейнову, а також бійців спецпідрозділу «Артан» з позивними Вишня і Ракета.
Серед іншого, визволені Оборонці розповіли присутнім про випробування і тортури у ворожому полоні, повне ігнорування росією Женевських конвенцій, законів та звичаїв війни. А також закликали міжнародну спільноту активніше тиснути на москву з метою визволення полонених українських воїнів та цивільних.
Під час заходу послу Литви була вручена подяка від Головного управління розвідки, а також картина художниці та волонтерки Діани Подолянчук. Своєю чергою воїни підрозділу «Артан» передали послу Литовської республіки бойовий прапор з підписами бійців.