Повідомлення
“Маємо разом тримати лінію Памʼяті й Гідності”
24 травня 2025 року
“Маємо разом тримати лінію Памʼяті й Гідності”

23 травня 2025 року з нагоди Дня Героїв в агентстві “Укрінформ” відбулась ініційована ГУР МО України дискусія під назвою “Герої XXI століття: хто вони?”

Мета обговорення — осмислити, якою має бути комунікація образу сучасних українських Героїв, як належно говорити про захисників України, демонструвати світу історії відважної боротьби за свободу на полях битв проти держави-агресора росії.

У дискусії  взяли участь:

  • Ігор Гордійчук — генерал-майор Збройних Сил України, Герой України;
  • Ахтем Сеітаблаєв — кінорежисер, актор, військовослужбовець, директор “Кримського дому”, ведучий ток-шоу “Хоробрі серця”, режисер фільму “Кіборги”;
  • Анатолій Дністровий — військовослужбовець, прозаїк, есеїст, поет, художник, історик, військовий експерт;
  • Наталія Лигачова-Чернолуцька — шеф-редакторка медіаресурсу “Детектор медіа”, медіаекспертка;
  • Юрій Савчук — генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, історик.
“Маємо разом тримати лінію Памʼяті й Гідності”

Модерувала розмову авторка проєкту “Видатні розвідники”, військовослужбовиця ГУР МО України Ольга Мосьондз.

“Маємо разом тримати лінію Памʼяті й Гідності”

Герой України, легендарний офіцер-розвідник Ігор Гордійчук наголосив, що історії героїв повинні стати взірцем у процесі виховання нового покоління українців.

“Моя війна почалась ще на Майдані. Потім — Іловайськ, надзвичайна перевага ворога, але ми вистояли, бо мали головне — ідею й віру. Кожен, хто боронить Україну, і кожен, хто загинув — Герой. Нам, живим, випала місія продовжувати боротьбу й виховувати нове покоління. Ми маємо разом тримати цю лінію памʼяті й гідності. Дякую ГУР за вашу працю та за те, що не дозволяєте нам мовчати”, ― сказав генерал.

Ахтем Сеітаблаєв розповів про роль кіно як важливого засобу оповіді про Героїв та наголосив на необхідності розповідати історії вже зараз.

“Маємо разом тримати лінію Памʼяті й Гідності”

“Історія пишеться сьогодні. І ми не маємо права втратити щось. Наші герої ― уособлення українського суспільства. Фундаментально те, що я для себе визначаю — чесність. Гармонізація образів. На прикладі “Кіборгів” ми показали, що потрібно розповідати про тих людей, які мотивують. Якщо ці питання актуалізуються через великий екран і якщо вони гармонійно, сильно, змістовно проговорені в певних обставинах, якщо в цьому є доволі багато правди, то можна говорити про те, що тобі вдається чесно розповісти історію. Життя не чорно-біле, але доволі часто потрібно визначитись, що для тебе чорне, а що біле”, ― зазначив кінорежисер.

“Маємо разом тримати лінію Памʼяті й Гідності”

Анатолій Дністровий наголосив: опрацювання героїзму цілої нації та її окремих героїв ― серед ключових завдань художньої культури. Він нагадав,  що зараз в Україні з’являється дедалі більше різножанрових творів на воєнну тематику та розповів про феномен ― комбатантську літературу.

“До 14 року тематика, і взагалі дискурс воєнний та військовий, були маргіналізовані, в українській літературі зокрема. [...] А от зараз, з’явилось таке повномасштабне поняття, як комбатантська література. Власне, комбатанти ― це люди, які не займаються, скажімо, професійним письмом, але вони роблять безпрецедентний внесок з точки зору опрацювання нових нервів життя в слові”, ― пояснив письменник.

Наталія Лигачова-Чернолуцька розказала про широкий перелік інструментів для сторітелінгу про героїв у медіа.

“Репортажі, воєнкори, документальне кіно, журналістика загалом — усе це надзвичайно важливі інструменти, бо вони показують живі історії людей. Ці історії — джерело сили, приклад незламності. Варто більше говорити про те, як саме медіа й кіно можуть допомагати нашому героїчному народу долати цю страшну війну. Це важлива складова великої спільної перемоги”,  ― підкреслила медіаекспертка.

Юрій Савчук повідомив, що весни 2022 року Музей війни відвідали понад мільйон людей, що засвідчує високий інтерес до нинішньої героїчної збройної боротьби України.

“Головне управління розвідки передало до нашого музею перші експонати одразу після звільнення Київщини. І вже у травні 2022 року ми відкрили виставку про сучасну війну. З того часу музей відвідало понад мільйон людей. Це не просто експозиція — це простір памʼяті, осмислення та вдячності. Ми також виконуємо свою місію: показати світові, якою ціною виборюється свобода”,  — заявив він.

Учасники дискусії — військові, митці, історики та медіаексперти — погодились, що образ Героя має бути живим, чесним, сильним. Таким, який не лише апелює до емоцій, а й формує вільне й безпечне майбутнє України.

Зв'язок із ГУР
ГУР МО України
Офіційний телеграм-бот