Україна захищає світ
00
00
00

ЗМІ про нас

Кирило Буданов: український військовий розвідник, який "любить темряву"

19 січня 2024 року / "Financial Times"

Генерал, який пережив 10 замахів, змушує росію здогадуватися про масштаби можливостей його відомства.

До кабінету головного військового розвідника України генерал-лейтенанта Кирила Буданова не потрапляє світло. Стіни укріплені, вікна обкладені мішками з піском, а штори опущені.

Коли 38-річний Кирило Буданов прибув на інтерв'ю з "Financial Times", увійшовши через двері, прикрашені релігійною іконою, він одразу ж наказав помічнику вимкнути світло.

"Мені подобається темрява", - сказав він.

Як керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР), Буданов керував таємними операціями у боротьбі України проти російської агресії, та став однією з найвідоміших фігур у протистоянні Києва. Переживши 10 замахів, про які нам відомо, він майже постійно живе в цьому офісі на околиці столиці, стіни якого завішані патріотичною символікою, витворами мистецтва та пам'ятними згадками про війну, а його домашня жабка на ім’я Петро плаває в акваріумі біля робочого столу.

Завданням Буданова є здійснення атак у тилу ворога на окупованій росією території та в самій росії. Але керівник воєнної розвідки України рідко розповідає про цю діяльність ГУР, залишаючи москву та решту світу в здогадках про масштаби можливостей свого відомства.

Серед останніх подвигів його відомства на цьому тижні - ударні безпілотники, які долетіли аж до санкт-петербурга і завдали удару по нафтовому терміналу, а також по пороховому заводу і нафтобазі в Брянській області, що розташована на півночі від українського кордону.

Така зухвала тактика часом дратує західних прихильників України; дехто побоюється, що вона спровокує жорстоку і, можливо, навіть ядерну відповідь з боку російського президента володимира путіна. Проте, шефа розвідки не хвилюють такі побоювання, і він обіцяє продовжувати працювати в глибині території росії, щоб саботувати військову машину путіна. "Ми не передбачаємо якихось кардинальних змін у найближчому майбутньому", - сказав Буданов. "Все, що ми робили, ми продовжуватимемо робити і надалі".

Буданов знає, що цей рік буде важким для України, яка воює з росією вже понад десять років, відколи кремлівські солдати без розпізнавальних знаків з'явилися в Криму та на сході українського Донбасу.

"Сказати, що все добре - це неправда", - сказав Буданов, відповідаючи на запитання про те, що широко розрекламований минулорічний контрнаступ України не досягнув своїх цілей. "Сказати, що це катастрофа - теж неправда". Він прогнозує, що Україні все ще вдасться стримувати путіна, і вона вже довела, що "вся легенда про могутність [росії] - це мильна бульбашка".

Колишній спецназівець, який воював на Донбасі в 2014 року, Буданов особисто брав участь у секретних місіях, в тому числі на окупованому Кримському півострові.

Його тіло вкрите шрамами: осколок протипіхотної міни одного разу влучив йому в серце, ледь не вбивши його; також він отримав поранення в руку. Кирило Буданов був призначений Президентом України Володимиром Зеленським на посаду керівника ГУР МОУ у 2020 році. Його таємні операції, зокрема, кремль звинуватив ГУР у вибуху на Кримському мосту в жовтні 2022 року, оживили відомство, яке довгий час грало другу скрипку в набагато більшій службі внутрішньої безпеки України – СБУ.

За це Буданов має майже культовий статус серед українців, які діляться мемами з його зображенням у соціальних мережах, коли в росії або на підконтрольних росії територіях вибухає військова техніка. Але за це доводиться платити. Коли керівник ГУР виїжджає на вулицю, він пересувається в супроводі охоронців. З багатьох замахів на нього - які він описує як "нічого особливого" - найближчий замах стався у 2019 році, коли бомба, закладена під його автомобілем, передчасно вибухнула. Він не постраждав.

Його дружині Маріанні Будановій пощастило менше, коли в листопаді вона разом з кількома офіцерами ГУР зазнала отруєння важкими металами, повідомляє агентство. "Вона проходить лікування, їй вже краще", - сказав Буданов. Він відмовився уточнити, хто був ціллю отруєння: він чи його дружина. Буданов також неохоче давав оцінку поточним військовим операціям в Україні, поклавши це на юрисдикцію Генерального штабу ЗСУ. Але він попередив, що "не можна навіть думати, що ми можемо обійтися без мобілізації", повторюючи заклик вищого керівництва до збільшення кількості призовників. "Дефіцит [особового складу] відчутний", - сказав він.

Зеленський заявив, що керівництво збройних сил попросило його мобілізувати від 400 до 500 тисяч солдатів для заміни загиблих і поранених, а також для відпочинку тих, хто брав участь у найінтенсивніших боях. Рік тому Буданов прогнозував, що українські війська, окрилені успішними контрнаступами 2022 року, які звільнили більшу частину Харківської та Херсонської областей, просунуться аж до Криму.

Українським військам так і не вдалося рішуче прорвати добре укріплену оборону росії: лінія фронту залишається майже такою ж, як і рік тому. Але Буданов стверджує, що не помилився. "Хоча початкові плани передбачали дещо інше, ми виконали свою обіцянку. Цього літа наші підрозділи неодноразово входили до Криму", - сказав він, маючи на увазі своїх спецпризначенців, які пробиралися на півострів для проведення рейдів на російські бази.

Говорячи про виробництво озброєнь, Буданов зазначив, що росія витрачає більше зброї та боєприпасів, ніж може виробити, і має проблеми з контролем якості.

"Саме цим пояснюється пошук росією зброї в інших країнах", - сказав він. Північна Корея наразі є найбільшим постачальником зброї до росії, сказав Буданов. "Вони дійсно передали значну кількість артилерійських боєприпасів до росії. Це дозволило росії трохи перевести подих". Він додав: "Без їхньої допомоги ситуація [для рф] була б катастрофічною". Але росія воліла б не покладатися на допомогу ззовні. "Це завжди вважалося нижчим їхнього достоїнства. Це приниження", - пояснив Буданов.

Ще один виклик, з яким стикається росія, - це людські ресурси. За словами Буданова, москва втрачає стільки ж або навіть більше військових, ніж може набрати. Його помічник Вадим Скібіцький заявив на цьому тижні, що щодня до російської армії приєднуються від 1000 до 1100 осіб за мобілізацією або добровільно.

Там, де мобілізації не вистачає, групи найманців допомагають поповнити лави, сказав Буданов, згадавши про групу "вагнера", засновану покійним російським ресторатором та польовим командиром євгеном пригожиним. "вагнер існує", - заявив Буданов, відкидаючи повідомлення про те, що він був знищений.

"А щодо пригожина, я б не поспішав з висновками", - сказав він, маючи на увазі повідомлення про загибель цього польового командира в авіакатастрофі минулого року - очевидне вбивство, яке, на думку Заходу, було замовлене путіним. кремль заперечує свою причетність і заявляє, що експертиза ДНК довела смерть пригожина. Але його тіло ніколи не бачили на публіці.

"Я не кажу, що він не помер або що він мертвий, - сказав Буданов. "Я кажу, що немає жодного доказу того, що він мертвий".

Ще одна улюблена тема Буданова - здоров'я путіна. В минулому він стверджував, що російський президент хворий на рак, і Буданов наполягає, що регулярно бачить "клонів" путіна на телебаченні. На прохання надати докази, Буданов відповів, що його аналітики вивчають "фізіогноміку путіна... мочки вух, відстань між бровами і так далі".

"Це не так вже й складно. Ви можете легко зробити це самі", - додав він, знизавши плечима, ніби натякаючи на те, що двійники - це очевидний трюк. Нарешті, повертаючись до теми війни, Буданов відмовився робити будь-які сміливі прогнози на 2024 рік. "Ні", - сказав він. "Я сподіваюся, що наші успіхи будуть більшими, ніж їхні".