– Найголовніша зміна полягає в тому, що ми провели змагання на найкращий розвідувальний взвод Збройних Сил України, – зазначив начальник відділу розвідки частин і підрозділів розвідки – заступник начальника розвідувального управління Сухопутних військ Збройних Сил України Валерій М. – Досі ми залучали лише розвідувальні групи. А це, погодьтеся, зовсім інші завдання, рівень управління та рішення командирів усіх ланок тощо.
В основу навчальних перегонів покладено реальні бойові завдання, які виконували наші бійці під час операції Об’єднаних сил. Значну увагу приділено питанням організації спостереження, виявлення скупчень ворожих військ, прихованих вогневих позицій, зразків новітньої російської техніки, якою нині користуються бойовики. Усе це не просто має бути зафіксовано, а й визначено координати таким чином, щоб командування наших військ за потреби могло завдати повітряного чи артилерійського удару по важливих цілях.
До того ж це не було грою в одні ворота. Усі блокпости, командні пункти, базові табори умовного ворога здійснювали активні антирозвідувальні дії. Проти розвідників діяли частини й підрозділи Збройних Сил України, завданням яких було знайти й знищити розвідувальні дозори. І в певних завданнях їм це вдавалося.
– Дуже позитивним моментом є те, що вперше за всю історію української військової розвідки всі дії учасники змагань виконували із застосуванням новітніх технічних засобів, які є на озброєнні в підрозділах, – розповідає начальник розвідувального управління командування Сухопутних військ Збройних Сил України Андрій М. – Проти розвідників було задіяно цілі підрозділи на БМП та БТРах, засоби електронної боротьби. Ми включили в гру пошук ДРГ із застосуванням безпілотних літальних апаратів.
Нещодавно російсько-терористичні війська на Донбасі застосували проти наших розвідників одну зі своїх новітніх розробок – лазерне засліплення. Цей вид протидії одразу було зафіксовано й вжито заходів для його подолання. І він знайшов своє відображення в умовах тренувань, що відбулися. Розвідники застосовували пасивну протидію лазерним променям, яку розробили українські інженери. У режимі реального бойового завдання це дає змогу врятувати здоров’я бійця та справність техніки й водночас не викрити наших позицій.
Багато уваги приділено подоланню мінно-вибухових загорож, виявленню мінних полів і запобіганню підривів важливих комунікацій та інфраструктури.
Розвідники зосередили увагу на прихованому подоланні водних перешкод. Адже на тимчасово окупованих територіях є чимало різноманітних річок та озер.
Родзинкою змагань стало те, що, крім підрозділів Сухопутних і Десантно-штурмових військ, Військово-Морських Сил Збройних України, у них уперше за всю історію взяли участь розвідники спецпідрозділів Національної гвардії України.
– Це надзвичайно цікавий і корисний для всіх нас досвід, – сказав Валерій М. – Попри те, що завдання й специфіка в нас різні, мета одна: перемога над ворогом. І для цього ми маємо діяти дуже злагоджено.
Спільні тренування не лише внесли дух суперництва, а й дали змогу поділитися досвідом між спеціалістами різних галузей. За словами керівництва змагань, на наступний рік розглядатимуть питання із залучення ще більших розвідувальних підрозділів із різних силових структур України.
Відповідно до наказу Міністра оборони України, призовий фонд цьогорічних змагань становив 207 тис. грн. Його було розподілено між командами-призерами та найкращими учасниками в окремих номінаціях. Але, за словами розвідників, гроші не є головним у змаганнях, вони – просто приємний додаток до виграшу. Головним призом став глобальний обмін досвідом протидії новітнім російським засобам пошуку, радіоелектронної боротьби тощо.
– Під час цих змагань ми відпрацювали багато питань, які буде внесено в нову настанову для підрозділів розвідки, – підсумував Андрій М.
– Це, зокрема, і запровадження часових нормативів на виконання тих чи інших завдань, застосування техніки тощо.
Тарас ГРЕНЬ, “Народна армія”