“З кадрами треба постійно працювати” – відомий вислів останнього Головного командира УПА Василя Кука, якого ще за життя називали найкращим розвідником та конспіратором. Він очолив збройний опір в Україні після вбивства Романа Шухевича, і сам ще більше чотирьох років керував повстанською армією до свого полону у 1954 році.
Спецслужби СССР сподівалися що після захоплення головного командира УПА спротив українців піде на спад. Однак налагоджена Куком система розвідувальної діяльності, з урахуванням тактики ворога, дала змогу підрозділам УПА вистояти і продовжувати боротьбу аж до 1960-го року.
Про це та багато іншого, у День захисників та захисниць Україна та річниці створення УПА, 14 жовтня говорила з курсантами та офіцерами Військового інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут кандидатка історичних наук та співкоординаторка ініціативи #ВимкниРосійське Аліна Понипаляк під час презентації своєї книги “Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука”.
“Сьогодні Українська Армія продовжує боротьбу проти агресії Росії, яка триває більше сотні років. Тому чин Василя Кука, важливий не лише історикам та дослідникам, але і українським військовим, які сьогодні продовжують захищати свободу та незалежність нашої Батьківщини. Василь Кук перебував у підпіллі майже 20 років, впродовж яких він майстерно перевтілював свою зовнішність та звички. Викладав військові дисципліні для повстанців, видавав практичні посібники, найвідоміші з яких “Пашні буряки” про методи конспірації, та “Гранатний вишкіл” про виготовлення зброї та вибухівки в польових умовах. Під час Другої світової війни за Василем Куком безуспішно полювали нацистські та совєтські спецслужби, мінімум двічі Кук був за крок від німецького полону, і більше 10 років уникав совєтського ув'язнення за що отримав псевдо “Барсук” – зазначила у своєму виступі авторка.
Василь Кук і командування УПА загалом особливу увагу приділяли розвідницький діяльності. Відповідні відділи почали формуватися навесні-влітку 1942 року, ще на стадії формування повстанської армії в умовах цілковитої окупації. Крім того, нормативні та навчальні документи, інструкції УПА, що збереглися в Галузевому архіві Служби безпеки України описують систему організації повстанцями розвідувального забезпечення бойових дій. Зокрема в праці “Основи тактики партизанських та боївкарських відділів”, виданої у 1948 році, йдеться: “Тактика партизанських та боївкарських відділів – це вміння якнайкраще використати всі можливості (зброя, теренові умовини, пора дня, населення, воєнні хитрощі) для найуспішнішого переведення завдання при якнайбільших втратах ворога і якнайменше своїх. Винахідливість, конспірація, воєнна хитрість, йшлося далі у документі – це важливі фактори, що дозволяють компенсувати перевагу противника». В праці також вказувалося на необхідність навчання мистецтву розвідки і дезінформації цивільного населення, яке підтримувало УПА. “Три дуже важливі чинники, від яких остаточно залежить успіх чи неуспіх повстанських дій: конспірація, розвідка, досвід” – підсумовувалося в документі.
Гібридна війна, яку сьогодні веде Росія проти України точиться на кількох фронтах: інформаційному, політичному, економічному, гуманітарному та військовому. Довгий час істинна українська історія умисно викорінювалася з пам'яті українців, тому повернення правди про Василя Кука та усіх борців за волю України, донесення її до теперішніх і майбутніх українських захисників це важливий крок для захисту нашої свободи та незалежності.
Презентація у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут організована за сприяння Головного управління розвідки Міністерства оборони України, аналогічні заходи незабаром відбудуться і в інших військових навчальних закладах та установах.