Повідомлення

Книгу про останнього командира УПА Василя Кука презентували у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут

15 жовтня 2021 року
Захід відбувся за підтримки Головного управління розвідки МО України
Книгу про останнього командира УПА Василя Кука презентували у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут

“З кадрами треба постійно працювати” – відомий вислів останнього Головного командира УПА Василя Кука, якого ще за життя називали найкращим розвідником та конспіратором. Він очолив збройний опір в Україні після вбивства Романа Шухевича, і сам ще більше чотирьох років керував повстанською армією до свого полону у 1954 році.

Спецслужби СССР сподівалися що після захоплення головного командира УПА спротив українців піде на спад. Однак налагоджена Куком система розвідувальної діяльності, з урахуванням тактики ворога, дала змогу підрозділам УПА вистояти і продовжувати боротьбу аж до 1960-го року.

Про це та багато іншого, у День захисників та захисниць Україна та річниці створення УПА, 14 жовтня говорила з курсантами та офіцерами Військового інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут кандидатка історичних наук та співкоординаторка ініціативи #ВимкниРосійське Аліна Понипаляк під час презентації своєї книги “Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука”.

Книгу про останнього командира УПА Василя Кука презентували у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут

“Сьогодні Українська Армія продовжує боротьбу проти агресії Росії, яка триває більше сотні років. Тому чин Василя Кука, важливий не лише історикам та дослідникам, але і українським військовим, які сьогодні продовжують захищати свободу та незалежність нашої Батьківщини. Василь Кук перебував у підпіллі майже 20 років, впродовж яких він майстерно перевтілював свою зовнішність та звички. Викладав військові дисципліні для повстанців, видавав практичні посібники, найвідоміші з яких “Пашні буряки” про методи конспірації, та “Гранатний вишкіл” про виготовлення зброї та вибухівки в польових умовах. Під час Другої світової війни за Василем Куком безуспішно полювали нацистські та совєтські спецслужби, мінімум двічі Кук був за крок від німецького полону, і більше 10 років уникав совєтського ув'язнення за що отримав псевдо “Барсук” – зазначила у своєму виступі авторка.

Василь Кук і командування УПА загалом особливу увагу приділяли розвідницький діяльності. Відповідні відділи почали формуватися навесні-влітку 1942 року, ще на стадії формування повстанської армії в умовах цілковитої окупації. Крім того, нормативні та навчальні документи, інструкції УПА, що збереглися в Галузевому архіві Служби безпеки України описують систему організації повстанцями розвідувального забезпечення бойових дій. Зокрема в праці “Основи тактики партизанських та боївкарських відділів”, виданої у 1948 році, йдеться: “Тактика партизанських та боївкарських відділів – це вміння якнайкраще використати всі можливості (зброя, теренові умовини, пора дня, населення, воєнні хитрощі) для найуспішнішого переведення завдання при якнайбільших втратах ворога і якнайменше своїх. Винахідливість, конспірація, воєнна хитрість, йшлося далі у документі – це важливі фактори, що дозволяють компенсувати перевагу противника».Книгу про останнього командира УПА Василя Кука презентували у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут В праці також вказувалося на необхідність навчання мистецтву розвідки і дезінформації цивільного населення, яке підтримувало УПА. “Три дуже важливі чинники, від яких остаточно залежить успіх чи неуспіх повстанських дій: конспірація, розвідка, досвід” – підсумовувалося в документі.

Гібридна війна, яку сьогодні веде Росія проти України точиться на кількох фронтах: інформаційному, політичному, економічному, гуманітарному та військовому. Довгий час істинна українська історія умисно викорінювалася з пам'яті українців, тому повернення правди про Василя Кука та усіх борців за волю України, донесення її до теперішніх і майбутніх українських захисників це важливий крок для захисту нашої свободи та незалежності.

Презентація у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут організована за сприяння Головного управління розвідки Міністерства оборони України, аналогічні заходи незабаром відбудуться і в інших військових навчальних закладах та установах.