Україна захищає світ
00
00
00

ЗМІ про нас

Керівник української воєнної розвідки про те, як закінчиться війна, ядерні загрози путіна, іранські дрони та інше

28 жовтня 2022 року / “The War Zone”

Керівник української воєнної розвідки про те, як закінчиться війна, ядерні загрози путіна, іранські дрони та іншеУ п’ятницю вранці The War Zone поспілкувався з українським генерал-майором Кирилом Будановим, керівником Управління розвідки оборони цієї країни, під час кількагодинної дискусії про те, коли і як закінчиться війна, чи застосують росіяни ядерну зброю, як йде боротьба за повернення міста Херсона, коли Україна намагатиметься повернути Крим і багато-багато іншого.

Запитання та відповіді в деяких випадках були дещо відредаговані для ясності.

TWZ: Скільки часу знадобиться Україні, щоб відвоювати Херсон?

КБ: Швидше за все, операція по захопленню Херсона триватиме до кінця наступного місяця.

TWZ: Як росіяни укріпили місто і з ким вони там воюють?

КБ: Зараз у Херсоні перебувають найбільш підготовлені та найбоєздатніші російські підрозділи. Велика частка з них – це військово-десантні війська РФ, російські сили спеціального призначення та морська піхота, тобто найбоєздатніші підрозділи, які є у Росії. Ці підрозділи складають кістяк угруповання, який також посилюється мобілізованим складом.

TWZ: Скільки російських військ зараз у Херсоні?

КБ: Отже, бойова складова – підрозділи, які можуть становити будь-яку небезпеку для нас нашою операцією – це приблизно 40 тисяч. Отже, це групування. Херсон знаходиться в середині цього угруповання. Це війська в Херсоні, а також лише в районах західного берега [річки Дніпро], а також війська, які підтримують дії на західному березі, але які дислокуються на східному березі.

TWZ: Звучить так, ніби це буде кривавий бій.

КБ: Ми намагаємося полегшити це настільки, наскільки це можливо, але це не обійдеться без боротьби.

TWZ: Чому б просто не оточити місто й не ізолювати там війська?

КБ: Це саме те, що ми намагаємося зробити. Але зовні вони протистоять. Вони намагаються перешкодити нашому руху вперед, і ви повинні розуміти, що бої точаться щодня.

TWZ: Ви говорили про замінування дамби Каховської ГЕС у квітні. Ви справді думаєте, що росіяни це підірвуть?

КБ: За нашою оцінкою, якщо таке рішення буде прийнято, вони лише підірвуть дорогу, яка проходить через дамбу, щоб зробити нею неможливим проїзд наших транспортних засобів, а також шлюзи дамби, що спричинить лише часткове руйнування об'єкт.

TWZ: Якщо вони це зроблять, це завадить вам повернути Херсон?

КБ: Ні. Це може статися, коли ми візьмемо Херсон і вони вирішать відійти. Після відходу із західного берега вони можуть почати робити це, щоб перешкодити нашому просуванню на східний берег.

TWZ: Коли ви планували контрнаступ у Харкові та Херсоні, у вас були настільні навчання з представниками США?

КБ: Це питання не до мене. Це питання до командувача Збройних сил України та Генерального штабу, і я не вповноважений на нього відповідати.

TWZ: Звернімося до Білорусі. Україна щойно посилила війська вздовж свого північного кордону. Чи можете ви надати будь-які додаткові відомості про те, чому і наскільки ви стурбовані спробою Росії атакувати, можливо, не Київ, а західну Україну, щоб перекрити постачання, що надходить від союзників?

KB:Відрізати ці лінії постачання із заходу є стратегічною метою. І, можна сказати, заповітна мрія про Російську Федерацію. Якщо говорити про російську військову діяльність у Білорусі, то зараз присутність російських військових у Білорусі не така велика. Там лише близько 4300 військовослужбовців. І вони дуже обмежені. Це угруповання дуже обмежене у системах важкого озброєння, і більшість – близько 80% угруповання – це мобілізований персонал. Отже, підсумовуючи вищесказане, можу сказати, що на нинішньому етапі загрози вторгнення з Білорусі немає. Але ситуація може дуже швидко змінитися, коли Росія втратить Херсон. Це боєздатне угруповання в Херсоні після виходу з-під Херсона частково буде передислоковано на запорізький напрямок, але частина їх може просунутися на північ до Білорусі та створювати там загрозу.

TWZ: Тому Україна перекинула війська на північ до кордону, щоб запобігти цьому?

КБ: Природно, звичайно, тому що треба бути готовим до будь-яких можливих дій РФ.

TWZ: Наскільки це напружує Україну, враховуючи контрнаступ у Харківській та Херсонській областях?

КБ: У нас достатньо сил для захисту нашої держави. І, як ви бачите, у нас немає інших варіантів, крім як це зробити, і, як ви бачите, ми продовжуємо наступальні операції на інших напрямках.

TWZ: Дозвольте запитати про Керченський міст. Хто на це напав?

КБ: Тож я вже відповідав на це запитання й вашим колегам [у ЗМІ]. І коли вони запитали мене про це, я запитав їх у відповідь. Чому так? Чому вони вважали, що Україна – єдиний можливий актор, який може це зробити? Раніше було багато випадків, коли росіяни зносили власні споруди та будівлі, і просто щоб розв’язати собі руки за щось інше.

TWZ: Отже, ви заперечуєте будь-яку причетність України до цього нападу?

КБ: Я не підтверджую і не спростовую. Ми просто обговорюємо.

TWZ: А як щодо нападів на авіабазу Саки в Криму? Чи мала до цього відношення Україна і як ви це здійснили, якщо мали?

КБ: Дивіться, Україна має право завдати військової поразки тому нападнику. Ми прагнемо до перемоги над ворогом. Ця перемога може прийти в ході ураження цілей супротивника і на кінцевому етапі ця перемога можлива лише тоді, коли ми вийдемо на рубежі 1991 року. Так воно і сталося.

TWZ: Але чи можете ви розповісти мені більше деталей про те, як атакували авіабазу Саки? Яку зброю використовували?

КБ: На жаль, я не можу коментувати всі деталі цих подій.

TWZ: Що стосується Криму, як ви думаєте, коли Україна може розпочати там наступ і скільки часу, на вашу думку, знадобиться, щоб повернути Крим?

КБ: Отже, це відбувається лише за допомогою військової сили, і це станеться наступного року.

TWZ: Коли приблизно наступного року?

КБ: Я утримаюся від цього, вибачте.

TWZ: У Бєлгородській області Росії сталася низка нападів . Це те, що Україна проводить?

КБ: Це інше питання, на яке я не можу вам відповісти.

TWZ: Чи є якісь думки щодо використання будь-якої американської зброї для нападу на Бєлгород або деінде в Росії?

КБ: Можу вас запевнити, що жодна з наданих нам із Заходу систем зброї не застосовувалася, не використовується і, швидше за все, не буде застосована для нападів ніде, крім території України. Ці системи озброєнь були надані Україні як допомога у відновленні її територіальної цілісності. Тому ці системи зброї використовуються виключно на території України.

TWZ: Хвиля ракетних і безпілотних атак, яка почалася 10 жовтня, була запланована ще до обстрілу Керченського мосту?

КБ: Так, у нас є інформація та докази того, що ця атака була заздалегідь спланована до 10 жовтня, і до вибуху Керченського мосту вони просто використовували вибух Керченського мосту як привід, як виправдання для тих масованих ударів по Україні. Але, як я вже сказав, це було сплановано задовго до всього цього.

TWZ: Ці атаки були розроблені здебільшого, щоб зруйнувати вашу енергетичну інфраструктуру. Як Україна справлятиметься із забезпеченням електроенергією, оскільки Росія продовжує атакувати ці об’єкти?

КБ: Мобільні бригади інженерів та електриків цілодобово працюють над відновленням інфраструктури. Так, були завдані певні пошкодження, але вони не критичні.

TWZ: Як, з вашої точки зору, мобілізація такої кількості ненавчених і погано забезпечених військ впливає на бій?

КБ: Це не має істотного впливу. Ми повинні віддати їм належне, що їм вдалося мобілізувати близько 220 000 військових. Але ви мали рацію, сказавши, що вони погано навчені та погано оснащені. Тому істотного впливу воно не має.

TWZ: Вони не будуть сповільнювати вас лише тому, що вони там?

КБ: Вони просто кидають у нас гарматне м’ясо, але в сучасній війні це не має великого впливу та вирішального значення для війни.

TWZ: Чому росіяни так багато вкладають в атаку на Бахмут?

КБ: Бахмут – це просто їхнє бажання, яке вони хочуть реалізувати вже вісім місяців. З військової точки зору Бахмут має дуже вигідне положення, оскільки відкриває подальші шляхи до таких міст, як Слов’янськ [приблизно 20 миль на північний захід], Краматорськ [приблизно п’ять миль на південь від Слов’янська] та Часів Яр [приблизно п’ять миль на південний захід від Бахмута].

TWZ: Чи можете ви сказати мені, скільки втрат військових було з українського та російського боку?

КБ: Ми не ведемо підрахунки і не несемо відповідальності за реєстрацію збитків з українського боку. Це не в довірі оборонної розвідки. Але для супротивника я можу надати вам дані. З особового складу це 65 765 [загиблих], 2637 танків, 5379 бойових броньованих машин, артилерійських систем і реактивних систем залпового вогню трохи більше 2000, близько 250 гелікоптерів і близько 1400 безпілотних літальних апаратів, а також близько 16 кораблів і катерів.

TWZ: Яка різниця між грязюкою в поточних бойових операціях?

КБ: Проблемне питання. На певному етапі це грало на нашу користь, але також грало проти нас. Наприклад, зараз для колісної техніки місцевість непрохідна. І навіть гусеничну техніку не можна пересувати по місцевості кілька днів відразу після дощу. Тому нині обидві сторони не можуть вести активні дії.

TWZ: Ви можете говорити про контрнаступ у Харкові? Це сповільнюється?

КБ: Отже, на харківському напрямку ми стоїмо фактично на кордоні з Російською Федерацією і не рухаємося на територію Російської Федерації.

TWZ: Володимир Путін кілька разів погрожував застосуванням ядерної зброї. А ще з Москви лунає наратив, що Україна розробляє брудну бомбу [пристрій зі звичайною вибухівкою, призначений для викиду радіоактивних матеріалів]. По-перше, як ви думаєте, чи дасть Путін наказ завдати ядерного удару по Україні?

КБ: Слухай, давай крок за кроком. По-перше, про потенційне використання, теоретичне потенційне використання ядерної зброї Росією проти нас, теоретично це можливо. Тому що Росія – терористична держава з ядерною булавою. Але це лише потенційна можливість. Підготовки до ядерного удару по Україні ми не спостерігаємо. Якщо говорити про брехню, яку поширює РФ про те, що Україна нібито готує брудну бомбу, то Україна ніколи в своїй історії не виробляла таких пристроїв. Воно ніколи не планувало, не планує і не збирається робити нічого подібного. На відміну від Російської Федерації, яка, як я вже казав, є терористичною державою, і вони, ймовірно, зроблять що завгодно.

TWZ: Тож чому Росія продовжує поширювати історію про те, що Україна готується застосувати брудну бомбу?

КБ: Вони хочуть змусити нас розпочати мирні переговори і хочуть погрожувати решті світу, щоб чинити тиск на нас, щоб ми сідали за стіл переговорів з Росією.

TWZ: Яку різницю вніс у бій Сергій Суровікін, новий командувач російською армією в Україні?

КБ: Це призначення не змінило жодних змін, тому що ніщо в Росії не може виправити дуже поганий стан, дуже погане становище, в якому Росія зараз перебуває. Але всупереч цьому в Росії повинен бути хтось відповідальний за всі військові поразки, які вони зазнають і зазнають, і як вони втратять Херсон, то ця людина буде винна.

TWZ: Чи можете ви розповісти про якісь українські інновації в озброєнні, які мають значення на полі бою?

КБ: Зараз Україна виробляє всю зброю, яку вона може виробити, і вся ця зброя використовується. Тому це дуже широке питання. Наприклад, є велика кількість українських безпілотників українського виробництва, які зараз використовуються на передовій.

TWZ: Трохи детальніше про дрони, чи можете ви розповісти про їхні можливості?

KB: Звичайно, я не буду говорити про нові системи, а старі системи, такі як PD-1 або Leleka-100, добре відомі, і їхні технічні характеристики є відкритими.

TWZ: Україна працює над власними балістичними ракетними системами малої дальності?

КБ: Я не зможу це коментувати.

TWZ: Наскільки велику різницю зробили іранські безпілотники, які використовує Росія? Які іранські безпілотники справляють найбільший вплив і як ви їм протидієте?

КБ: Масове застосування безпілотних боєприпасів – безпілотників-камікадзе – проти цивільної інфраструктури та об’єктів критичної інфраструктури є типовим тероризмом. Як приклад, був випадок, коли вони націлилися на об’єкт енергетичної інфраструктури, але паралельно з цим вони зачепили житловий будинок на шляху, і в результаті цього обвалився цілий під’їзд до будинку з кількома поверхами, що призвело до до смерті жінок і дітей. Основними типами безпілотників є Shahed-136 і Mohajer-6 .

TWZ: Які з них найефективніші, з російської точки зору?

КБ: Шахеди, тому що вони запускають їх у великих кількостях, і зрештою ми знищили близько 70% з них, але 30% досягають своїх цілей.

TWZ: Чи можете ви розповісти про те, як ви їх знімаєте?

КБ: З усіма наявними системами протиповітряної оборони, які ми зараз маємо, а також засобами радіоелектронної боротьби.

TWZ: Чи можете ви надати більш детальну інформацію про те, які засоби електронної боротьби ви використовуєте?

КБ: Користуючись нагодою, я хотів би ще сказати, що нам бракує цих систем. Тому нам потрібно більше як систем електронної боротьби, так і наших систем протиповітряної оборони, тому що систем, які ми маємо, разом із системами, які надходять, все ще недостатньо для протидії кількості повітряних цілей, які ми маємо рахувати.

TWZ: Якщо говорити про системи протиповітряної оборони, чи не вистачає в Україні боєприпасів для цих систем, враховуючи, скільки їх було витрачено проти безпілотників і ракет?

КБ: Звичайно, ми використовуємо багато таких систем. Але ми поповнюємо запаси, а також завдяки допомозі вашої країни це відбувається. Але я хотів би ще раз підкреслити, що нам потрібно більше таких систем. Отже, протиповітряна оборона та радіоелектронна боротьба і, звичайно, боєприпаси для них, по-перше, для забезпечення захисту мирних міст і цивільного населення, яке там проживає, та інфраструктури, яка їх підтримує.

TWZ: Чи справді зараз в Україні використовуються національні перспективні зенітно-ракетні системи, або NASAMS?

КБ: Звичайно, всі системи, які нам поставили наші союзники, ми використовуємо.

TWZ: Але чи використовуються NASAMS?

КБ: Як я щойно сказав, усе, що ми отримали, ми негайно використовуємо.

TWZ: Чи є у росіян власний потенціал для розробки та виробництва боєприпасів, що пересуваються?

КБ: Так, на самому початку конфлікту 24 лютого і так далі було зафіксовано кілька випадків застосування російського боєприпасу під назвою «Куб» . А також нещодавно був випадок, коли було виявлено створення іншої системи під назвою Lancet . Але ці види використання [не масові], тому що критична російська оборонна промисловість не в змозі забезпечити виробництво цих систем зброї в достатній кількості.

TWZ: Наскільки ви стурбовані іранськими балістичними ракетами малої дальності (SRBM) - Fateh-110 і Zolfaghar SRBM, здатними вражати цілі на відстані від 186 до 435 миль, - які надходять до Росії? І як ви думаєте, коли вони туди прибудуть?

KB: Я вважаю, що наступного місяця ми побачимо, що вони будуть використані тут.

TWZ: І наскільки ви стурбовані цією загрозою?

КБ: Це серйозна загроза, тому що іранські ракети, на відміну від російських, мають досить високу точність, дуже високу швидкість, і ці властивості були доведені в боях.

TWZ: Що ви можете з цим зробити?

КБ: Єдине, на що ми можемо розраховувати, це на блискучу роботу наших військ ППО. І в надії, що наші союзники нададуть нам більше цих систем ППО для забезпечення покриття.

TWZ: Чи отримуєте ви взагалі якусь корисну допомогу від ізраїльтян у захисті від іранських безпілотників чи ракет?

КБ: Я не маю відповіді на це питання.

TWZ: Як ви думаєте, чи дійсно росіяни будуть збивати комерційні супутники, які летять над Україною?

КБ: Як я вже сказав, Росія є терористичною державою, і її діяльність нічим не відрізняється від будь-якої терористичної діяльності там.

TWZ: Це можливо? Ви вірите, що це станеться?

KB: Так, це можливо.

TWZ: Ви вірите, що вони це зроблять?

КБ: Як я вже сказав, від терориста можна передбачити що завгодно.

TWZ: Наскільки важлива система SpaceX Starlink, яку SpaceX Ілона Маска постачає в Україну з перших днів російського вторгнення?

KB: Ми використовуємо систему Starlink. Вони значно полегшили життя на передовій, ми із задоволенням ними користуємося і вдячні за них.

TWZ: Чи можете ви працювати без Starlink?

KB: У нас є системи зв’язку без Starlink. Але доступність Starlink полегшує життя підрозділам на передовій.

TWZ: Ви вірите, що Starlink продовжить працювати в Україні?

КБ: Ми дуже на це сподіваємося і не бачимо причин, чому це має припинитися.

TWZ: Чи відомо вам про колишніх афганських військових, які воюють в Україні на боці Росії?

КБ: У нас була підтверджена інформація про те, що на стороні Росії воюють найманці з Афганістану, Сирії та кількох інших країн, але це не має жодного стратегічного впливу чи значення.

TWZ: Ви стурбовані зусиллями Ірану та Росії вербувати більше колишніх афганських військ, особливо колишніх афганських Сил спеціальних операцій (SOF)?

КБ: Ви знаєте, що в цій ситуації, в якій ми перебуваємо, і враховуючи кількість ворожих військ, з якими ми маємо справу щодня, присутність 100 або 200 цих найманців - незалежно від підготовки з будь-якої точки світу - не має значення.

TWZ: А якщо це тисячі? Нам повідомили, що Росія та Іран намагаються залучити до 5000 колишніх афганських солдатів ССО.

КБ: Російське угруповання [в Україні] налічує понад 170 000 військових, і вони мобілізували ще 220 000. Я не вірю, що будь-яка країна в усьому світі здатна надати таку кількість найманців, яку можна хоч якось порівняти з цією армадою, з якою ми стикаємося.

TWZ: Чим це закінчується? Як виглядає перемога для України?

КБ: Це дуже просто. На першому етапі ми дійдемо до наших кордонів 1991 року [коли Україна отримала незалежність від Росії], і ми будемо вважати це хорошим знаком і хорошою можливістю закінчити війну.

TWZ: Як ви думаєте, коли це станеться? Як ви думаєте, коли ви зможете відновити кордони 1991 року?

КБ: Наступного року.

TWZ: О котрій приблизно годині наступного року?

КБ: Давайте не будемо вдаватися у військове планування.

TWZ: Чи виживе Володимир Путін? І хто міг його замінити?

КБ: Навряд чи він це переживе. І зараз в Росії точаться активні дискусії про те, хто прийде йому на зміну.

TWZ: Чи можете ви назвати імена тих, хто міг би його замінити, і чи вони кращі за Путіна?

КБ: Я поки що утримаюся від цього.

TWZ: Ще в листопаді, коли я вперше зустрівся з вами, і ви майже пояснили, як Росія нападе, ви випереджаєте в багатьох аспектах. Наскільки важко було переконати ваше керівництво, що Росія збирається нападати?

КБ: Я вам дам таку відповідь у зв’язку з тим, що сьогодні вже дев’ятий місяць цієї війни з її початку, а Україна все ще стоїть. Це означає, що ми досягли успіху в цьому.

TWZ: Які настрої російських людей щодо підтримки цієї війни? Доки російський народ підтримуватиме цю війну? А чи є реальний опір у Росії?

КБ: Населення Російської Федерації підтримуватиме владу та її дії до самого розгрому Російської Федерації. І коли Росія програє, вони відразу почнуть говорити, що не мають до цього відношення [і] що їхні лідери були неправі.

TWZ: Як ви думаєте, чи є реальний шанс, що будуть спроби повалити Путіна?

КБ: Не зараз, але як тільки Росія зазнає поразки, це станеться дуже швидко.

TWZ: А потім що?

КБ: Тоді Російська Федерація змінить форму.

TWZ: Як ви думаєте, чи є хтось за спиною Путіна, кому буде краще з точки зору майбутнього України і дійсно майбутнього із Заходом?

КБ: Я взагалі не вірю росіянам. Я не вірю, що за ним стоїть якась хороша людина, але хто б не прийшов до влади, обов'язково звинуватить Путіна у всьому поганому, що було зроблено.

TWZ: 8 листопада в США відбудуться проміжні вибори. Ви стурбовані тим, що потік підтримки України може бути перерваний або сповільнений, якщо республіканці візьмуть контроль над Конгресом, як деякі припускають?

КБ: Я дуже сподіваюся, що після виборів у США підтримка, яка надходить до України з боку США, тільки зросте. І вибачте, у нас закінчується час. Дякую за це інтерв’ю та за можливість подякувати США, а також усьому світу за допомогу, яку надають Україні.