КИЇВ, Україна. За кілька годин до того, як усі його попередження про російське вторгнення були підтверджені, генерал-майор Кирило Буданов, начальник української військової розвідки, перевіз свою дружину до свого офісу, побоюючись, що найгірше не станеться.
Це було 23 лютого — ніч перед тим, як росія розпочала війну проти України. Буданов усвідомлював всю небезпеку та відповідальність перед державою за прийняття рішень та віддавання наказів. Був упевнений, що російські військові спробують захопити столицю України, місто Київ.
Тієї ночі він і його дружина дивилися на годинник, стурбовані тим, що Буданов незабаром може залишитися без роботи, якщо все піде не так, як він голосно пророкував скептичному політичному керівництву України.
“У нас була така розмова, що якщо цього нападу не станеться, ми будемо виглядати не дуже добре”, — сказав він в останньому інтерв’ю. “Ми спеціально сказали, що о 4 ранку розпочнуться бойові дії. Це звучить дуже дивно, але я боявся, що все піде не так, як треба”.
Через одинадцять місяців слова 37-річного Буданова матимуть важливе значення для Президента України Володимира Зеленського та людей у Києві. В українських політичних колах його поважають як людину — разом із американською та британською розвідками — яка за кілька місяців наперед правильно попередила, що планує росія.
На той час план захисту був значною мірою відкинутий. Більшість інших українських урядовців і військових посадовців очікували, що вторгнення росії обмежиться східною частиною країни, а не повномасштабним нападом із трьох напрямків.
Прогноз Буданова на цей рік полягає в тому, що росія зосередиться на окупації більшої території на сході, Донецької та Луганської областей. За його словами, відновлення наступу сил, розташованих на півночі України, в білорусі, є малоймовірним, це лише спроба відволікти й розділити війська Києва.
На запитання, чи вважає він, що українські війська ввійдуть на територію Криму, у який росія незаконно вторглася та анексувала в 2014 році, Буданов сказав: “Крим нам повернуть. Я вам більше скажу: все почалося в Криму в 2014 році, і на цьому все закінчиться”.
“А щодо ядерної зброї, це тактика лякання. росія — країна, від якої можна очікувати багато чого, але не відвертого ідіотизму. Вибачте, але цього не станеться. Нанесення ядерного удару призведе не просто до військової поразки росії, а до її розпаду. І вони це дуже добре знають”.
Говорив Кирило Олексійович про путіна, що він смертельно хворий на рак і має кілька двійників: “Це відкрите питання, чи справжній зараз путін”, –сказав Буданов.
Наводив точні цифри – “приблизно 326 000 російських військ», які зараз воюють в Україні, або те, що у росії залишилося лише 9 відсотків її запасів ракет великої дальності “Калібр”.
“Завжди є сумніви з боку інших”, - сказав Буданов, - “наскільки я ефективний на цій посаді, це, мабуть, стане очевидним лише в майбутньому з історії. Я не можу себе об'єктивно оцінити. Час покаже”.
Швидке зростання Буданова до того, як він став одним із наймолодших генералів в історії України, прискорилося в серпні 2016 року, коли підполковник федеральної служби безпеки росії був убитий у Криму, нібито українськими диверсантами. Вважалося, що Буданов був одним із українських спец призначенців, які працювали в тилу ворога. Пізніше він був нагороджений українським “Орденом мужності” за нерозголошені операції. У 2020 році, коли йому було лише 34 роки, він був призначений начальником Головного управління розвідки України (ГУР).
“І всі замахи на моє життя почалися після цього”, — додав він.
У 2020 році під його машину заклали бомбу, але передчасно підірвали. За словами близького оточення Буданова, було щонайменше 10 замахів.
Смертельна загроза змушує приховувати все що стосується його особистого життя, але він все одно займається ризикованими операціями. Буданов живе в офісі. Він зрідка з’являється на публіці. У його кабінеті цілодобово звучить класична музика — можливо, це захист від будь-яких спроб прослухати те, що говорять всередині.
Він залишається мішенню для Кремля. Після вибуху на Кримському мосту в жовтні Москва назвала винними Буданова та інших співробітників ГУР.
Українські офіційні особи, у тому числі Буданов, публічно не взяли на себе відповідальність за напад на міст чи інші атаки вглиб території, яка контролюється росією.
Два удари безпілотниками у грудні по російській авіабазі Енгельс, розташовану за понад 600 км від українського кордону, показали, “що ми маємо можливість досягти на багато кілометрів далі, ніж вони могли очікувати”, сказав Олексій Данілов, секретар національної безпеки і оборони України.
Операції на іноземній території технічно входили б до компетенції Буданова. В інтерв'ю він не підтвердив, що його спецназ стоїть за ударами, які були націлені по стратегічним бомбардувальникам, які росія використовувала для ударів по українських містах. Але він сказав, що очікує більшого та, що Україна має агентів, які працюють всередині росії.
“Це зруйнувало їхні ілюзії безпеки”, — сказав Буданов. “Є люди, які закладають вибухівку. Є дрони. Поки територіальна цілісність України не буде відновлена, проблеми всередині росії будуть”.
Картини в кабінеті Буданова натякає на успіхи, про які він не може відкрито говорити. На них зображені військово-транспортні літаки, якими ГУР МОУ евакуювало людей з охопленого громадянською війною Афганістану, гвинтокрили армійської авіації, що доставляли особовий склад і боєприпаси та евакуйовували поранених з оточеного ворогами заводу “Азовсталь”, штучний супутник землі, який символізує щоденну кропітку працю воєнної розвідки України.
У куті кабінета стоїть зброя. На столі лежать набої. “Що далі?!” — запитав Буданов, відповідаючи на питання стосовно прогнозів розвитку ситуації, - “Звісно перемога України. Тут я не можу сказати нічого нового”.