Україна захищає світ
00
00
00

Повідомлення

Чому розвідники заговорили?

29 березня 2024 року

Чому розвідники заговорили?Представник ГУР МО України Вадим Скібіцький під час дискусії на “Kyiv StratCom Forum 2024”, організованому Центром стратегічних комунікацій, назвав три зовнішні інформаційні загрози для України:

  • російський інформаційний вплив на наше населення та органи державної влади, зокрема ― військові структури;
  • проведення кампаній з дезінформації, створення й розповсюдження фейків;
  • інформаційне панування на тимчасово захоплених територіях.

Також Вадим Скібіцький прокоментував причини, наслідки та цільову аудиторію інформаційного впливу теракту у підмосков’ї; пояснив роль ГУР МО України у протистоянні агресору в інформаційній сфері; озвучив головні шляхи протидії російській дезінформації в Україні та світі.

Чому розвідники заговорили?

Чому розвідники заговорили?

Дуже приємно, що Головне управління розвідки МО України зараз на перший шпальтах, але, повірте, це була непроста робота. Вона почалася у жовтні 2015 року.

Тоді стратегічні комунікації Головного управління розвідки у нашій державі сприймалися приблизно так: “як це може так бути взагалі, що розвідники вийшли на екран і щось говорять?”.

Але той період часу був дуже складний. Необхідно було [...] знищити усі ті наративи, які тоді подавала російська федерація. Ми говоримо про наративи, що буцімто у нас “громадянська війна”, “державний переворот” тощо.

Необхідно було довести суспільству [правду] прикладами, реальною інформацією, бо якщо ти не входиш в інформаційний простір з реальною достовірною інформацією, його одразу займає російська федерація. Це є доконаний факт.

Давайте повернемося у 22-й рік, коли всі розвідувальні служби США, Британії та інших країн світу почали виходити в мас-медіа і говорити про свої розвідувальні оцінки, давати свої прогнози. Мабуть, це ще один такий хороший плюсик від Головного управління розвідки МО України.

Основні загрози для України в інформаційній сфері

Зупинюся на трьох основних загрозах зовнішніх в інформаційному просторі, які є на сьогодні. Ми всі відчуваємо наскільки потужно працює тут рф, використовуючи не тільки власний ресурс, а й ресурси і Європи, і провідних мас-медіа, провідних компаній в усьому світі.

І це ми відчули, мабуть, перед [широкомасштабною] війною у 2017-2018 роках, коли всі оці масмедійні російські канали, створені корпорацією, просто заполонили всю Європу.

Тоді пробитися в інформаційний простір росії було неможливо, тому що все було заблоковано. Вони заполонили і європейський медіапростір, поширювали там свої наративи.

Говорили про те, що й сьогодні: про те, що Україна – це “штучно створена держава”, що вона нестабільна, “не здатна” захиститися, а тим паче – протистояти.

Є три основні зовнішні загрози.

Перше – це інформаційний вплив на населення нашої країни і взагалі на нашу країну, тому що суб'єктами цього інформаційного впливу є також усі державні структури і військові.

Якщо ми говоримо про мобілізацію, це є відповідний інформаційний вплив, викривлення і взагалі подача неправдивої інформації всього того, що відбувається з рекрутингом, що відбувається у військових частинах і як взагалі розвивається процес мобілізації.

Друге – потужні компанії з дезінформації і фейки. Із цим борються зараз всі. Я вдячний усім, хто працює разом з нами у цій площині, тому що ми збираємо дуже багато інформації.

Ми моніторимо журналістів, масмедійні засоби, які відверто працюють проти України та розповсюджують російські наративи, і не просто займають проросійську позицію, а по суті є ворогами для нашої держави.

Доносити неправдиву інформацію, тим паче фейки, європейській спільноті, світовій спільноті – це спрямовано на те, щоб порушити і підтримку нас, і єдність європейського суспільства, яке на сьогодні доволі активно нас підтримує.

У будь-який спосіб рф намагається подати зовсім іншу картинку. Наведу приклад. Провели опитування у Польщі, просто зробили вибірку з тисячі осіб, запитали [щодо ставлення до підтримки нашій державі]: 75% опитаних підтримують надання допомоги Україні; 34% говорять, що необхідно надавати військову допомогу; 28% говорять, що необхідно поляків відправити в Україну для допомоги.

Що говорить росія? Вони усі ці показники зовсім навпаки перекручують.

Тому ведеться дуже активна робота. Ми працюємо і з апаратом РНБО, і з Міністерством культури та інформаційної політики України та з іншими.

Третє – це та загроза, яка, начебто, знаходиться на третьому місці, але вона дуже актуальна. Вона стосується повного інформаційного панування на тимчасово окупованих територіях нашої держави. Починаючи з 2014 року, там простий військовий підхід, який застосувала і продовжує дуже активно застосовувати рф:

  • - ізоляція інформаційного простору;
  • - контроль інформаційного простору;
  • - інформаційно-психологічна обробка населення.

Інформаційні кампанії рф на тимчасово окупованих територіях України

Чому розвідники заговорили?

Я наведу декілька фактів, і ви зрозумієте наскільки активно вони [росіяни] працюють на тимчасово окупованих територіях.

Візьмемо Луганську, Донецьку, Херсонську і Запорізьку області. Перше – вони повністю контролюють цей інформаційний простір, використовуючи ретранслятори та інше. Це покладено на “ростєх”: там усе програмне забезпечення, повний контроль усіх інформаційних потоків, які там є.

Друге – це розширення мереж для того, щоб поширити свою пропаганду. От за цей період часу на окупованих територіях було розгорнуто та встановлено понад 2000 вишок мобільних мереж рф.

Третє – тут ми говоримо вже про населення. За цей період часу вони вдосконалили, модернізували та відновили 2300 культурних об'єктів: театри, кінотеатри, різні студії для нав'язування наративів рф, позбавлення нас історичної минулого. Тут включається робота особливо стосовно молоді – підручники, книги, російські програми освіти і так далі.

Хто є цільовою аудиторією теракту у підмосков’ї?

З одного боку відповідь дуже проста, з іншого дуже складна. Цільова аудиторія, передусім – це населення рф плюс, мабуть, державний апарат рф, тому що після цього [теракту] всі заходи, які будуть проводитися на московії – це буде повний контроль, подальша повна узурпація влади і, відповідно, контроль держави.

Друге, ми не можемо виключати [спробу росіян вплинути на] міжнародну спільноту. Тому що подається так, ніби росія – це жертва терористичних нападів.

Вони будуть намагатися знайти підтримку, і знову ж таки, будуть використовувати проросійські, а в багатьох випадках і оплачені, масмедійні ресурси для того, щоб просувати свої наративи, включаючи, зокрема, звинувачення України.