Україна захищає світ
00
00
00

Славетні частини розвідки

8 окремий полк спеціального призначення

8 окремий полк спеціального призначення (8 оп СпП) Сухопутних військ Збройних Сил України був сформований на базі 8 окремої бригади спеціального призначення (8 обр СпП). У свою чергу, 8 обр СпП була сформована 15 грудня 1962 року на підставі директиви начальника Генерального штабу ЗС СРСР в місті Ізяслав Хмельницької області.

Високу виучку та відмінні результати показали розвідники бригади в ході навчань “Весна-75”, “Авангард-76”, “Захід-81”, “Дозор-86”, “Осінь-88”.

Яскраву сторінку в історію 8 обр СпП вписав легендарний 186 окремий загін СпП (оз СпП), який був сформований на базі бригади для виконання завдань у Демократичній Республіці Афганістан (ДРА). У квітні 1985 року 186 оз СпП прибув до ДРА та увійшов до складу 22 обр СпП. Пунктом постійної дислокації загону став населений пункт Шахджой. До зони відповідальності 22 обр СпП входила південно-східна частина Афганістану, що відзначалася численними караванними шляхами, якими афганським бойовикам постачались зброя та боєприпаси з Пакистану.

Відразу після прибуття розвідники загону проявили високу ефективність дій вже у перших операціях проти незаконних збройних формувань. В цілому за роки афганської війни 186 оз СпП став одним з найбільш результативних серед восьми радянських загонів спеціального призначення, що діяли на території ДРА.

Командир 22 обр СпП полковник Герасимов Д. М. (в центрі) разом з офіцерами 186 оз СпП, які першими захопили ПЗРК

У 1988 році загін був виведений з Афганістану та увійшов до складу 8 обр СпП. За час перебування у ДРА 84 розвідники загону нагороджені орденами та медалями. При цьому трьом військовослужбовцям присвоєно звання Героя СРСР – капітану Горошку Я. П., старшому лейтенанту Оніщуку О. П. (посмертно) та молодшому сержанту Ісламову Ю. В. (посмертно). Втрати загону склали 42 особи.

капітан
Горошко Я. П.
старший лейтенант
Оніщук О. П.
молодший сержант
Ісламов Ю. В.

В 1990 році особовий склад 8 обр СпП брав участь у відновленні правопорядку та локалізації етнічних конфліктів у республіках Закавказзя колишнього СРСР.

З набуттям Україною незалежності бригада була перепідпорядкована Міністру оборони України, а особовий склад військової частини присягнув на вірність Українському народові.

У вересні 2003 року 8 окрему бригаду спеціального призначення згідно з директивами Міністра оборони України та командувача військ Західного оперативного командування переформовано у 8 окремий полк спеціального призначення.

У 2004 році згідно з директивою Міністра оборони України 8 оп СпП був передислокований до міста Хмельницький.

Розвідники полку брали участь у багатьох міжнародних навчаннях та миротворчих операціях. Загалом понад 300 військовослужбовців 8 оп СпП взяли участь у миротворчих операціях в усіх куточках світу. При цьому одним з найскладніших випробувань для особового складу стала участь у миротворчій операції в Іраку, до якої залучався підрозділ полку.

На теперішній час завдяки наполегливій ратній праці, високому професіоналізму та ретельному збереженню славних бойових традицій 8 окремий полк спеціального призначення посідає одне з провідних місць серед військових частин спеціального призначення Збройних Сил України.