Україна захищає світ
00
00
00

Славетні частини розвідки

3 окремий полк спеціального призначення

Відповідно до директиви начальника Генерального штабу Збройних Сил СРСР у жовтні 1962 року у місті Старий Крим була сформована 10 окрема бригада спеціального призначення (10 обр СпП) і згідно з наказом Міністра оборони СРСР був встановлений день 10 обр СпП – 4 жовтня. У квітні 1964 року бригаді вручено Бойовий Прапор.

За високі та стабільні результати у бойовій підготовці, досягнуті особовим складом бригади, у 1967 році наказом командувача військ Одеського військового округу (ОдВО) 1 загону СпП 10 обр СпП було присвоєно почесне найменування “імені 50-річчя Жовтневої революції”.

Упродовж 1979–1987 років бригада неодноразово нагороджувалась перехідним Червоним Прапором Військової Ради ОдВО, вносилася у Книгу Пошани Військової Ради ОдВО та нагороджувалася грамотами.

Поряд з цим у 1987 році розвідувальна група спеціального призначення (РГ СпП) бригади була визнана кращою у ЗС СРСР зі снайперської стрільби, а у 1990 році РГ СпП 10 обр СпП у змаганнях груп спеціального призначення на першість ЗС СРСР посіла перше місце.

Афганська війна 1979–1989 років стала суворим випробуванням для особового складу бригади. Хоча на базі 10 обр СпП не формувались підрозділи для обмеженого контингенту радянських військ у Демократичній Республіці Афганістан (ДРА), розвідники бригади входили до складу окремих загонів СпП, що формувались на базі інших військових частин.


Ковтун
Володимир Павлович

Так, у 1985 році близько 30 військовослужбовців 10 обр СпП на чолі зі старшим лейтенантом Ковтуном В. П. увійшли до складу 186 окремого загону СпП, який формувався на базі 8 обр СпП (місто Ізяслав Хмельницької області) та в подальшому базувався в афганському населеному пункті Шахджой.

У 1987 році РГ СпП під командуванням старшого лейтенанта Ковтуна В. П. першою захопила зразок американського ПЗРК “Стінгер”.

Крім 186 оз СпП, розвідники бригади відзначились у найкращий бік практично в усіх восьми радянських загонах спеціального призначення, що діяли у ДРА.

Легендарною постаттю афганської війни став колишній командир 10 обр СпП полковник Старов Ю. Т., який в Афганістані командував 15 бригадою спеціального призначення. За час його командування, 15 обр СпП було нагороджено афганськими орденом Бойового Червоного Прапора та почесним Червоним Прапором.
 

Старов
Юрій Тимофійович

З набуттям Україною незалежності 10 обр СпП була перепідпорядкована Міністру оборони України, а особовий склад військової частини склав присягу на вірність Українському народові.

У червні 1998 року 10 окрема бригада спеціального призначення була переформована в 1 окремий полк спеціального призначення (1 оп СпП).

За підсумками 1999–2000 років 1 оп СпП визначався командувачем військ Південного оперативного Командування Сухопутних військ ЗС України одним із кращих частин Південного ОК.

У вересні 2000 року 1 окремий полк спеціального призначення був перейменований у 3 окремий полк спеціального призначення і в липні 2003 року був передислокований з міста Старий Крим до міста Кіровоград.

За роки незалежності розвідники брали участь у міжнародних навчаннях та миротворчих операціях. Зокрема, представники полку два роки поспіль представляли Збройні Сили України на міжнародних змаганнях розвідувальних груп, які проводяться у Словаччині, і двічі поверталися до Кіровограда з кубками-відзнаками, здобувши призові місця серед команд з-понад десяти країн-учасниць. У травні цього року 3 оп СпП перевірявся комісією Головної інспекції Міністерства оборони України та успішно склав перевірку.

Вірні славним традиціям розвідники 3 окремого полку спеціального призначення ЗС України і сьогодні гідно виконують покладені на них завдання, вписуючи нові сторінки в історію своєї військової частини.