Україна захищає світ
00
00
00

ЗМІ про нас

7 вересня воєнній розвідці України виповнюється 25 років

7 вересня 2017 року // Служба зв’язків з громадськістю ГУР МО України
7 вересня воєнній розвідці України виповнюється 25 років

З набуттям Україною незалежності надзвичайно важливим стало забезпечення керівництва держави та збройних сил розвідувальною інформацією.

Створення воєнної розвідки України відбувалось в умовах різких змін геополітичної обстановки у світі та виникнення нових загроз національній безпеці держави.

У новітню історію України військові частини та підрозділи розвідки увійшли, вже маючи фундаментальні бойові традиції, але найбільшим випробуванням з моменту створення, що стало практично другим народженням воєнної розвідки України, стала російська збройна агресія проти нашої держави, розв’язана у 2014 році.

У складних умовах відбиття російської агресії військові частини та підрозділи розвідки Збройних Сил України реформувалися та переоснащувалися, продовжуючи при цьому постійно здобувати розвідувальну інформацію про дії та наміри ворога.

На початку серпня 2014 року Збройні Сили України в ході проведення вдалих бойових операцій відновили контроль над близько 60 % територій Донецької та Луганської областей. Обласні центри були блоковані з півночі, заходу та півдня. Бої за визволення Слов’янська, Торецька, Савур-Могили, Ізвариного, Дебальцевого та інших населених пунктів золотими літерами вписані в історію воєнної розвідки України. У цей час воїни-розвідники часто виконували бойові завдання ціною власного життя. Їх імена закарбувалися в пам’яті українців та бойових побратимів як приклад самовідданості та патріотизму. Вони не зрадили, не сховалися за спинами інших, мужньо переносили надлюдські навантаження і разом з тим – майстерно виконували свою роботу.

Коли стало зрозуміло, що АТО наближається до успішного завершення, Росія розпочала пряму військову агресію. За підтримки масованих артилерійських ударів з російської території в Україну вторглись бойові тактичні групи регулярних збройних сил Російської Федерації. На цьому етапі розвідники зосередили основні зусилля на забезпеченні рейдових дій наших тактичних груп, які виявились на той час найбільш ефективним способом застосування військ, веденні розвідки з метою забезпечення деблокування оточених противником військових частин ЗС України в районі російсько-українського державного кордону, виявленні важливих об’єктів противника в глибині його бойових порядків для їх подальшого вогневого ураження. Керівництво воєнної розвідки України у надзвичайно стислі строки вжило заходів із всебічної протидії російській агресії, основними з яких стали вдосконалення системи воєнної розвідки України, посилення бойової складової сил і засобів розвідки, активізація співробітництва із закордонними партнерами з метою отримання та обміну інформацією щодо дій противника, налагодження системи інформування світової спільноти стосовно російської збройної агресії проти України тощо. Зокрема, завдяки зусиллям воєнної розвідки України весь світ отримав беззаперечні докази щодо участі регулярних підрозділів збройних сил Російської Федерації в бойових діях на Сході України, незаконних поставок озброєння, боєприпасів та особового складу з Росії на окуповані території України, які в подальшому використовувались проти українських військовослужбовців та мирного населення.

Після вторгнення російських військ Збройні Сили України були змушені перейти до оборони. У цих умовах воїни-розвідники в чергове довели свої вміння ефективно діяти в будь-яких умовах обстановки. Спільними зусиллями багатьох захисників України вдалося не допустити поширення агресії противника. Свій внесок у цю справу зробили розвідники різних видів та родів військ, різного віку та військових звань. Завдяки їх професіоналізму та патріотизму ворог зазнав відчутних втрат та був змушений корегувати свої плани.

Сьогодні система воєнної розвідки України впевнено відновлюється.

З метою підготовки до виконання бойових завдань воїни-розвідники проводять інтенсивну бойову підготовку як в пунктах постійної дислокації, так і на військових полігонах під час польових виходів, тактичних навчань, виконання вправ стрільб та водіння бойових машин під керівництвом досвідчених інструкторів.

Військові частини та підрозділи розвідки, що залучені до виконання завдань в антитерористичній операції, викривають системи управління та зв’язку, організаційно-штатну структуру, бойові порядки, стан укомплектованості озброєнням, військовою технікою та матеріально-технічного забезпечення, спрямованість бойової та оперативної підготовки, морально психологічний стан, характер дій з’єднань та військових частин противника, виявляють місця дислокації та вогневі позиції підрозділів російсько-терористичних військ, а також новітні зразки російського озброєння.

Крім того, розвідники здобувають інформацію щодо участі представників керівництва збройних сил РФ у керівництві та матеріально-технічному забезпеченні російсько-терористичних військ на території Донецької та Луганської областей, а також участі військовослужбовців ЗС РФ у бойових діях. Завдяки інформації, отриманої від розвідувальних підрозділів, вдалося спланувати бойові дії щодо отримання контролю над низкою населених пунктів: Вуглегірськ, Ольховатка, Горлівка Мала, Санжарівка, Луганське (район Світлодарської дуги), Авдіївка та Авдіївська промзона, Нєліповка, Павлопіль, Комінтерново, Широкіно та інші.

Особливе місце в історії воєнної розвідки України належить саме людям. Герої України Євгеній Зеленський, Олександр Петраківський, Костянтин Могилко, Юрій Коваленко, Олександр Трепак, Ігор Гордійчук, географія подвигів яких охоплює всю лінію зіткнення, залишаться в народній пам’яті назавжди. Загалом з початку АТО за особисту мужність і героїзм, відданість Військовій присязі, виявлені під час захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, державними нагородами було відзначено понад 800 розвідників, з них десятеро – двічі.

Важкою втратою для воєнної розвідки України стало підступне вбивство у Києві командира військової частини ГУР МО України Максима Шаповала. Його навічно зараховано у списки військової частини, якою він командував, та внесено в “Книгу Слави”, що була заснована у 2015 році з метою увічнення пам’яті осіб, які зробили вагомий внесок у розбудову воєнної розвідки України. Відкриваючи цю книгу у 2016 році, Президент України Петро Порошенко зазначив: “За час свого існування воєнна розвідка України пройшла складний шлях створення, реформування та розвитку і на сьогодні є важливим елементом системи забезпечення національної безпеки держави”.

Сьогодні з впевненістю можна сказати, що воєнна розвідка України надійно стоїть на захисті національних інтересів нашої держави, ставши однією з основних високотехнологічних та інтелектуальних складових бойового потенціалу Збройних Сил України, гарантом захисту територіальної цілісності нашої держави. Все це стало можливим завдяки самовідданій праці багатьох поколінь співробітників ГУР МО України, органів управління розвідкою, військових частин та підрозділів.